Superliga-klubben SønderjyskE har netop præsenteret Esben Hansen som ny sportsdirektrø, og dermed skal han være med til at få klubben tilbage på rette kurs.
Mandskabet fra Haderslev ligger næstsidst i Superligaen med fem point op til FC Nordsjælland, så der er meget arbejde forude for klubben, der også fortsat mangler en cheftræner.
Mandag fyrede man træner Michael Boris, efter klubben søndag tabte 0-6 til Silkeborg IF, og det er anden trænerfyring i klubben inden for få måneder, da man i sommer sagde farvel til Glen Riddersholm, efter cheftræneren ellers havde styret klubben til overlevelse i Superligaen og to pokalfinaler i træk, hvor man vandt den første.
Sebastian Stanbury, journalist på Tipsbladet, hæfter sig især ved fyringen af Glen Riddersholm. Havde den tidligere DM-vinder været ved roret, havde SønderjyskE været i en bedre forfatning.
– De var ikke kommet i lige så store problemer – det er min påstand. Det plejer de ikke at være, og det var de ikke i sidste sæson, fortæller Sebastian Stanbury.
Men kan man ikke også vende den om og sige “prøv at se de spillere, de har sagt farvel til og de lottekuponer, de har hentet”?
– Jeg har alligevel svært ved at forestille mig, at Glen Riddersholm ville tabe 6-0 til en oprykker, som SønderjyskE gjorde i weekenden, og det er bare blevet værre og værre og værre. Han har erfaringen – han har vundet danske mesterskaber, har en pokaltitel. Han har bevist sig i Superligaen, så jeg synes, vi kunne have en tillid til at sige, at de kunne have klaret sig bedre med ham ved roret.
Ved roret er dog hverken Glen Riddersholm eller Michael Boris, og derfor er den næste ansættelse af vital betydning for SønderjyskE, der kæmper for overlevelse i Superligaen.
Se Sebastian Stanbury og Kenneth Jensens vurdering af situationen i SønderjyskE i videoafspilleren øverst.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE