• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

20. december: Klovn, humørspreder og anfører med stort A

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Bag dagens låge i tipsbladet.dk's julekalender gemmer sig Silkeborg IF, og vi har bedt klubikonet Simon Skou Jakobsen om at pege på en spiller, der har sat et særligt præg på den midtjyske klub.

Af Kenneth Jensen

Julen nærmer sig med hastige skridt, og samtidig er et årti ved at gå på hæld.

Det har tipsbladet.dk valgt at markere i form af et historisk tilbageblik på de seneste 10 år og de klubber, der har været i Superligaen - fortalt med udgangspunkt i en spiller, der har sat et stort aftryk i perioden. Det behøver ikke være den bedste spiller, det største salgsobjekt eller driblekongen. Det kan også være en spiller, der forandrede historiens gang eller klubbens kultur.

Til at hjælpe har vi allieret os med en person, som har et indgående kendskab til klubben.

20. december byder på et blik på Silkeborg IF i samarbejde med klubbens mangeårige spiller Simon Skou Jakobsen.

Simon Skou Jakobsen har peget på Dennis Flinta.

Han kom til Silkeborg IF i 2005 fra den københavnske vestegn, og det var ganske nemt at både se og høre, at Dennis Flinta ikke var helt som de andre i Silkeborg. Vestegnsdialekten var dominerende, håret var både langt og kørt helt tilbage, og der var masser af udstråling og bling i ørerne. Tatoveringer kom der også mange af i årenes løb.

Så det siger noget, når nutidens "Mr. Silkeborg" - Simon Skou Jakobsen - kalder familien Flinta for silkeborggenser. Det er nemlig noget, man skal gøre sig fortjent til, peger Simon Skou Jakobsen på.

Og det har Flinta altså fortjent.

En lang og flot karriere i Silkeborg IF er netop slut. Han var SIF-spiller fra 2005 til 2007 og igen fra 2009 og frem til i dag. Flinta nåede 386 kampe for Silkeborg IF og er kun bag klublegenden Morten Bruun på det punkt, så der er stor respekt fra forsvarskollega Jakobsen for det, Flinta har skabt og stået for i den midtjyske klub.

- Han vil gerne passe sin fodbold og sin familie og have godt styr på det, og når han så er der, er han der fuldt ud. Han er både en klovn og en humørspreder og en anfører med stort A. Virkelig en karakter, der fylder noget på mange områder. Han er vellidt i klubben - både fra de helt unge spillere - og så hele vejen op igennem til ledelsesgangen, siger Simon Skou Jakobsen.

Fortnite
Dennis Flinta har været anfører i Silkeborg IF de senere år, men ikke den typiske anfører. Hvor man har indtryk af, at nogle rutinerede anførere måske ikke helt svinger med de noget yngre spillere uden for banen, er det lige modsat med Dennis Flinta.

Silkeborgs kaptajn er ganske enkelt en drengerøv.

Læs også:18. December: 43 år og bekymret for at stå under bruseren med de unge

- Flinta er måske den yngste 36-årige. Jeg har tit omtalt ham som den ældste på papiret, men den yngste inde i hovedet. Og det hænger sammen med den måde, han joker med alle på i omklædningsrummet, og hans interesser. Han har været den måske mest engagerede Fortnite-spiller de seneste par år, og han spiller også FIFA, og man fornemmer nærmest, at ham og hans søn - Norh - som er 10 eller sådan noget - er mere kammerater end far-søn.

- Han kan helt sikkert finde ud af at omgås mange forskellige mennesker, og især er han - i mangel af bedre ord - unormalt god til at omgås de helt unge spillere som 36-årig. Man nok ikke mange andre klubber, hvor anføreren på 36 år joker lige så meget rundt på samme måde som de nyligt udklækkede seniorspillere.

- Nu har jeg ikke været andre steder, men det opfatter jeg som noget specielt, og det er helt sikkert en af hans kvaliteter, for det er en stor del af Silkeborgs strategi at ville have egne spillere. Så hjælper det, at der er nogle af de ældre og rutinerede - og især en karakter som Dennis Flinta - som man oplever, at man på en måde er på bølgelængde med ret hurtigt.

- Der bliver joket med det samme, så man hurtigt falder ind i omklædningsrummets jargon, uden at man skal fuldstændigt overbevise de ældre om, at man godt må være der, som man måske skulle for 10 år siden, siger Simon Skou Jakobsen.

Dennis Flinta ses da også tit på Instagram med nogle af de unge gutter i truppen - således er han ofte social med højre back Svenn Crone, 24 år, og han tager også gerne pis på de andre unge spillere i omklædningsrummet.

- Han har jo været der alle de år, jeg har været seniorspiller. Han har også betydet meget for min karriere. Han var midt i 20'erne, da jeg kom op, så der var han jo endnu mere en drengerøv. Men han var lynhurtig til at få en til at føle sig velkommen i en omklædningsrum. Det er dog ikke med krammere - man bliver taget imod med drillerier, og så skal man lige vænne sig til det.

- Nu, når vi har U19-spillere oppe, er han ikke bleg for lige at sætte sig ned ved siden af en af dem og sige, "nå, skal du træne med i dag?" Og så siger U19-spilleren "Ja, det skal jeg". Så siger Dennis bare iskoldt "det er sgu da utroligt, du får lov til det efter sidste gang." Og det kan både være sagt, fordi han virkelig mener, at personen havde en mindre heldig træning, og så fyrer han bare det af med et smil på læben, men det kan også være for at sætte lidt rav i den.

Og sådan er han altså lidt en atypisk anfører, der ifølge Simon Skou Jakobsen heller ikke ville være nået så langt med sin karriere, havde han ikke haft en fantastisk støtte fra hjemmefronten, hvor fru Flinta - Vicky - gennem årerne har forhandlet hans kontrakt en gang eller to.

Familie
Silkeborg-kaptajnen er familiemand med stort F, og Simon Skou Jakobsen fortæller, at Flinta - selv om han er en drengerøv - har værdierne i orden.

- Man kan godt lade sig snyde lidt af hans hårde ydre med kortklippet hår, muskuløs krop, hård vestegnsdialekt og masser af tatoveringer på overkroppen, men han er sgu et af de rareste og blødeste mennesker, jeg kender, og han er en af dem, der sætter allerhøjest vægt på værdier som familie. Familien skal have det godt og være sammen, og det, er jeg 100 procent sikker på, er det, der kommer først i Dennis' hoved.

- Nu har han og Vicky fundet trygheden i Sejs, og Vickys mor er også flyttet herover og bor sammen med sin mand i Sejs. De har begge haft gode jobs, og Vicky var jo også også været ansat i SIF i en lang periode. Hun har været en vigtig faktor i familien Flintas virke i klubben. Det er ikke kun Dennis, og det er jo hende, der har bukserne på derhjemme. Hun står for økonomi og det hele, og vi driller nogle gange Dennis med, at han ikke ville kunne klare sig selv, hvis han ikke havde Vicky derhjemme, siger Simon Skou Jakobsen.

I det hele taget har både Dennis og Vicky Flinta passer godt til Silkeborg, for i den tidlige og midterste del af Dennis Flintas tid i Silkeborg, var Vicky Flinta meget aktiv i arbejdet med at skabe sociale arragementer. 

- Hun har været fantastisk at have - både som ansat i klubben, hvor hun vist stod for noget sponsorpleje, uden jeg lige kender den præcise jobbeskrivelse - og også som spillerkone, hvor hun i alle år har været sindssygt god til samle koner og kærester. Så gik de i biografen eller spiste middag, så der også kom et miljø uden for banen.

Læs også:17. december: Det er helt okay, at fodboldhjertet er delt i to

- Det var også hende, der stod klar med det store banner til hans afskedskamp i sidste weekend, så ja, hun er en eventmager på mange områder. Det er fedt, siger Simon Skou Jakobsen.

Fodbold
Dennis Flinta fik - mens han var aktiv - sit fodaftryk foreviget, for foran Jysk Park er hans aftryk foreviget sammen med legender som Morten Bruun, Viggo Jensen og Henrik "Tømrer" Pedersen. Senest var det Bo Johansson, Silkeborgs mestertræner fra 1994, der fik sit aftryk foreviget. Og det viser meget godt, hvor meget betydning stopperen har haft for klubben fra Søhøjlandet.

- Han har selvfølgelig været en en god og hårdtarbejdende fodboldspiller, men det er også på grund af hans mentale indstilling og hans vindervilje. Han spiller der, hvor træneren synes, der er brug for ham, og så leverer han 100 plus det løse på at udfylde rollen så godt som muligt.

- Det har han gjort i mange perioder på pladen som højre back og angriber og senest som midtstopper, så det siger en del om ham, at der ikke er noget, der er for fint for ham. Han skal ikke bare være angriber og score en masse mål, han vil hellere end gerne bare arbejde knaldhårdt på en back.

- Det er også sigende med alle de op- og nedrykninger, der har været i Silkeborg, at han heller ikke været for fin til at tage turen med ned, og så har han været en stærk karakter til at hjælpe med at få klubben tilbage igen.

- Jeg husker kun en enkelt episode, han ikke var helt tilfreds med. Jeg tror, det var noget med, at han ikke følte, ambitionerne var helt store nok i forhold til, hvordan der blev satset - det var en håndfuld år siden - men ellers har der ikke været den helt store brok fra ham, og han har udfyldt sine roller. Både fodboldmæssigt, men også som anfører og ledende figur i omklædningsrummet på gangene i Søholthuset og på gangene i Jysk Park nu, siger Simon Skou Jakobsen.

Personligt er respekten mellem de to stoppere, der jo har spillet mange kampe samme, stor. Uden for banen har de dog ikke set hinanden meget, og det er der en god forklaring på.

- Der er vi ganske enkelt for forskellige, men alligevel ser jeg ham som en god ven og en, jeg 100 procent kan stole på, og han er en fantastisk holdkammerat.

- Jeg har de sidste par år også nydt at være i anførerteam med ham. Selv om han har været anfører, og jeg har været viceanfører, har der været mange gange, jeg har været anfører, fordi han af den ene eller den anden årsag ikke har spillet, og så har vi her på det seneste begge to været helt uden for, men vi har stadig haft titel af anfører og viceanfører. Vi har været gode sparringspartnere for hinanden, siger Simon Jakobsen, der er sikker på, at familien Flinta er solidt plantet i den jyske muld:

- Hele familien Flinta er stadig en vigtig del af SIF og Silkeborg. Det er bare helt tydeligt, at de har fundet sig godt til rette, og jeg tror, de er glade for at have børnene i Sejs Skole, og ungerne spiller fodbold og håndbold i Sejs. Så de kommer ikke herfra.

Dennis Flinta var fra 2007 til 2009 på kontrakt i FC Midtjylland - inden han kom til Silkeborg havde han ophold i Brøndby og Avarta.

Læs også:16. december: Får han et par stifter, laver Niels en eminent Lars Søndergaard

Læs også:15. december: Gæt 10 rigtige om straffespark i Superligaen

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020