FREDERIKSBERG (Tipsbladet): En sand FC København-legende vendte lørdag hjem til klubben, men står det til Thomas Delaney så får han følgeskab af Mathias 'Zanka' Jørgensen på et eller andet tidspunkt i fremtiden.
Det var Thomas Delaney ikke bange for at nævne, da FCK-ikonet lørdag talte med pressen for første gang siden sit sensationelle comeback til klubben, hvor det hele startede.
Nu har du fået nummer 27. Er det fordi, at du vil have en nummer 25 (Zanka, red.) ved siden af dig?
– Jeg gad virkelig godt have 'Zanka' tilbage! Nu tog jeg faktisk nummer 25 i Anderlecht for at løfte lidt på hatten for 'Zanka'. Jeg tænkte, at så er der nogle, der kan spare deres penge. OG’s kan beholde deres gamle Kappa-trøje med nummer 27, siger Thomas Delaney.
Trøjenummer 27 var også det nummer, som Delaney havde bagpå, da han i 2009 blev rykket permanent op i førsteholdstruppen.
Det er mange år siden. Det er også mange år siden, at Thomas Delaney sidst spillede en kamp for FC København. Det var i januar 2017, at han som anfører sagde farvel til hjerteklubben, og syv et halvt år senere er han nu retur.
Udover sine kvaliteter på banen skal han bidrage med lederegenskaber. Det har FCK heller ikke lagt skjul på. Han vender dog ikke tilbage til klubben som ny anfører igen, men er det noget, han drømmer om?
– Det ved jeg ikke. Jeg vil sige, at dengang jeg var anfører, der var jo også spillere, der kom hjem, som måske burde have været anfører. William Kvist kunne lige så godt have anfører, dengang jeg var hjemme. ‘Zanka’ for den sags skyld. Så det er ikke det afgørende, fortæller han.
Thomas Delaney står noteret for langt over 200 førsteholdskampe for FC København. Det tal har han og klubben nu sørget for kan stige drastisk de næste par år, hvor parterne i hvert fald har papir på hinanden.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT