PARKEN (Tipsbladet): Rasmus Falk og FC København. I snart ti år har de hængt sammen som ærtehalm, og der er heller ikke optræk til en skilsmisse foreløbig.
I sidste uge skrev den 32-årige midtbanestjerne under på en ny aftale med “løverne”, så parterne har papir på hinanden til sommeren 2027. Et valg, der var ganske nemt at træffe for Rasmus Falk.
– Det gik faktisk relativt hurtigt, siger FC København-stjernen om forhandlingerne, da Tipsbladet efter torsdagens træning spørger.
– Det var egentlig rimelig simpelt i forhold til nogle af de andre gange. Jeg tror, at vi snakkede første gang i en landsholdspause, hvor det var sådan, “Hey, vi skal også lige have fundet ud af, hvad der skal ske. Kunne du ikke tænke dig at være en del af det her projekt fremover?”
– Og der er ikke noget, jeg hellere vil. Jeg mærkede efter og snakkede med min lejr, og så fandt vi relativt hurtigt ud af, at jeg skulle være en del af det her fremover. Det er jeg sindssygt glad for og stolt over. Jeg har været en del af mange forskellige tider i FC København og har hele tiden været en gennemgående person, og det er fedt. Jeg er glad for det.
Når den nuværende kontrakt udløber i sommeren 2027, vil Rasmus Falk være rundet 35 år, og spørgsmålet er, hvor længe han har tænkt sig at fortsætte.
Eksempelvis har midtbanestjernen Toni Kroos fra Real Madrid valgt at lægge støvlerne på hylden denne sommer i en alder af 34 år.
– Det er et godt spørgsmål. Nu har Toni Kroos jo så også en på den anden side, der spiller og er 38 år (i Luka Modric, red.) så det er meget forskelligt fra person til person, siger Rasmus Falk og tilføjer:
– Mange af mine jævnaldrende begynder at sige, at det var det. Jeg har også jævnaldrende, der skriver længere aftaler. For mig er det vigtigste, at sulten er der. Hvis den ikke er der, stopper jeg selv. Så jeg gider ikke være den version af mig selv, der bare kommer for at være og have det fedt.
– Jeg skal være sulten for at opnå noget og vinde noget, og det er svært at sige, om det er den sidste aftale, eller om der ligger noget bagefter. Men som udgangspunkt er det jo, at når man når min alder, reflekterer man mere over tingene.
Det har tidligere været velbeskrevet, at Rasmus Falk i FC København har været en af Superligaens bedst betalte. Men om den nye kontrakt har betydet en lønnedgang, vil han ikke kommentere.
– Jeg kommer ikke til at svare omkring min løn. Men det er klart, at jeg ikke skriver under på en aftale, jeg ikke er tilfreds med, siger han.
Rasmus Falk, 32 år, står noteret for 317 kampe for FC København, og han har scoret 28 mål. Før han kom til hovedstaden spillede han i OB.
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
