PARKEN (Tipsbladet): Rasmus Falk og FC København. I snart ti år har de hængt sammen som ærtehalm, og der er heller ikke optræk til en skilsmisse foreløbig.
I sidste uge skrev den 32-årige midtbanestjerne under på en ny aftale med “løverne”, så parterne har papir på hinanden til sommeren 2027. Et valg, der var ganske nemt at træffe for Rasmus Falk.
– Det gik faktisk relativt hurtigt, siger FC København-stjernen om forhandlingerne, da Tipsbladet efter torsdagens træning spørger.
– Det var egentlig rimelig simpelt i forhold til nogle af de andre gange. Jeg tror, at vi snakkede første gang i en landsholdspause, hvor det var sådan, “Hey, vi skal også lige have fundet ud af, hvad der skal ske. Kunne du ikke tænke dig at være en del af det her projekt fremover?”
– Og der er ikke noget, jeg hellere vil. Jeg mærkede efter og snakkede med min lejr, og så fandt vi relativt hurtigt ud af, at jeg skulle være en del af det her fremover. Det er jeg sindssygt glad for og stolt over. Jeg har været en del af mange forskellige tider i FC København og har hele tiden været en gennemgående person, og det er fedt. Jeg er glad for det.
Når den nuværende kontrakt udløber i sommeren 2027, vil Rasmus Falk være rundet 35 år, og spørgsmålet er, hvor længe han har tænkt sig at fortsætte.
Eksempelvis har midtbanestjernen Toni Kroos fra Real Madrid valgt at lægge støvlerne på hylden denne sommer i en alder af 34 år.
– Det er et godt spørgsmål. Nu har Toni Kroos jo så også en på den anden side, der spiller og er 38 år (i Luka Modric, red.) så det er meget forskelligt fra person til person, siger Rasmus Falk og tilføjer:
– Mange af mine jævnaldrende begynder at sige, at det var det. Jeg har også jævnaldrende, der skriver længere aftaler. For mig er det vigtigste, at sulten er der. Hvis den ikke er der, stopper jeg selv. Så jeg gider ikke være den version af mig selv, der bare kommer for at være og have det fedt.
– Jeg skal være sulten for at opnå noget og vinde noget, og det er svært at sige, om det er den sidste aftale, eller om der ligger noget bagefter. Men som udgangspunkt er det jo, at når man når min alder, reflekterer man mere over tingene.
Det har tidligere været velbeskrevet, at Rasmus Falk i FC København har været en af Superligaens bedst betalte. Men om den nye kontrakt har betydet en lønnedgang, vil han ikke kommentere.
– Jeg kommer ikke til at svare omkring min løn. Men det er klart, at jeg ikke skriver under på en aftale, jeg ikke er tilfreds med, siger han.
Rasmus Falk, 32 år, står noteret for 317 kampe for FC København, og han har scoret 28 mål. Før han kom til hovedstaden spillede han i OB.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Chikaneret i 90 minutter

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Hylder dansk debutant

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

– En stor beslutning

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdt på stor hemmelighed

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’
