Derfor var Moukoko vraget

Jacob Neestrup fortæller til Viaplay, hvorfor Youssoufa Moukoko ikke var en del af kamptruppen, da FC København mødte Viborg FF.



Bliver det nogensinde godt med Youssoufa Moukoko i FC København?

I sommer bragte det enorm opmærksomhed, da man lykkedes med at hente manden, der var udråbt som et ’Jahrhunderttalent’ i Tyskland, men det er ikke gået som ventet.

Målscoringen har været der, bare ikke i en imponerende mængde, og derfor har han på det seneste spillet minimalt, og onsdag tog det endnu et skridt, da han blev vraget til FCK-truppen af Jacob Neestrup.

En beslutning, cheftræneren satte ord på over for Viaplay efter sejren over Viborg FF.

– Jeg vælger fire foran ham. Det er ikke for at vise mangel på respekt eller presse nogen ud overhovedet. Man kan altid være enig eller uenig i trænerens faglige vurdering. Min vurdering er, at han træner godt, han gør alt, hvad han kan, det skal den unge mand fortsætte med, men jeg kunne mærke på mig selv, da jeg tog herind i dag, at vi skulle starte med Dadason og Elyounoussi. Vi har en Geovanni, der skulle afløse Dadason på nieren, og Claesson kunne erstatte Elyounoussi på 10’er-positionen, fortæller han på Viaplay Sports News.

Tyskeren var en dyr herre at hente til den danske hovedstad i sommer, men FCK-bossen vil ikke forholde sig til transfersummen på en spiller, når han skal sætte sit hold.

– Det skal jeg ikke forholde mig til. Hvis jeg begynder at forholde mig til, hvad en spiller har kostet, hvilket CV de har, deres anciennitet, så er vi ude på en glidebane. Jeg har stor respekt for, at spillere i et omklædningsrum, medier og fans kan analysere, hvorfor tingene hænger sådan sammen. Burde han ikke spille med en anden? Hvis først jeg sætter holdet for at please en månedsløn eller en transfersum, så skulle Suzuki heller ikke spille, det kan du ikke.

Youssoufa Moukoko er noteret for 30 kampe for FC København, hvori han har scoret otte kasser. Halvdelen af dem er sat ind mod hold fra 1. division i pokalturneringen.

FC København spiller igen lørdag, hvor FC Nordsjælland gæster Parken.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

PSG er fransk mester for femte sæson i træk

De overvejer Christian Eriksen

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’