Tipsbladet i Hvidovre.
Humøret var tårnhøjt i Hvidovre IF i sommer, da klubben efter 26 års fravær sikrede sig oprykning til Superligaen.
Returen til den bedste række har dog ikke været en dans på roser for Hvidovre, der gik hele 14 spillerunder uden at vinde, inden man i november fik en forløsende 2-0-sejr ude mod OB.
Forud for forårssæsonen ligger Hvidovre på sidstepladsen i Superligaen med blot syv point efter 17 kampe, og med hele ni point op til Randers FC på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Simon Makienok er derfor også ganske klar i mælet, da Tipsbladet beder den tidligere landsholdsspiller om at vurdere Hvidovres chancer for overlevelse.
– Vi lægger ud med to rigtigt vigtige kampe (mod Randers FC og Viborg FF, red.), begge to på hjemmebane. Det er også derfor, at vi er så fokuserede på at få en god opstart, for hvis vi kommer godt fra start, så er vi fuldt ud med, og så kan alt ske i nedrykningsspillet, når vi når dertil.
– Det har rigtigt meget at sige, at vi kommer godt i gang i de første to-tre kampe og får point der, så vi ligesom føler, at vi er med. Det bliver altafgørende for os, siger Simon Makienok til Tipsbladet.
Frustrerende efterår
Interviewet med den tidligere Brøndby-stjerne foregår i et meget lille dommerrum på Hvidovre Stadion, som sportschef Peter Lassen har låst op for til lejligheden.
Hvidovre-spillerne har ikke mulighed for at bruge deres egen træningsbane, da kommunen ikke vil skovle sne og salte, og Simon Makienok og holdkammeraterne skal derfor ud til Vanløse Idrætspark for at træne, når interviewet er lavet.
Resultatmæssigt havde I et svært efterår. Var der meget frustration i truppen, eller formåede I at holde humøret oppe?
– Selvfølgelig har det ikke været sjovt. Selvom man godt ved, at man kommer op som et hold med et mindre budget, mindre faciliteter og alle de der ting, i forhold til nogle af de større hold i Superligaen, så går man ind til hver kamp med troen på, at man kan vinde.
– Og når man så ikke gør det, så frustrerer det selvfølgelig, fortæller Simon Makienok, der i weekenden scorede hattrick for Hvidovre i en træningskamp.
Den tidligere Charlton Athletic- og St. Pauli-spiller peger på, at det især har været frustrerende for Hvidovre, at mange tætte kampe endte med nederlag i efteråret. Derefter havde spillerne dog nogle gode snakke, og i 15. spillerunde kom sejren så endelig i Odense.
Simon Makienok mangler stadig at få åbnet målkontoen i Superligaen i denne sæson. I pokalturneringen har angriberen dog scoret tre mål for Hvidovre (Foto: Imago).
Du fortalte i efteråret, at du lidt havde fortrudt dit skifte til AC Horsens, på grund af deres spillestil. Har du været gladere for at være i Hvidovre?
– Ja, det synes jeg helt klart. Det, som jeg måske ikke havde det så godt med ved Horsens, var, at der var rigtigt meget fokus på det defensive. Her i Hvidovre er der lidt mere fokus på det offensive spil og at stå lidt højere på banen. Og det tiltaler mig lidt mere.
– Så det håber jeg da på, at jeg kan benytte mig lidt mere af, og få gjort mig mere gældende, siger Simon Makienok.
Hvordan vil du selv beskrive din egen efterårssæson, hvor du fik spilletid i de fleste kampe, primært som indskifter?
– Det har ikke været tilfredsstillende. Jeg skal gerne både få bidraget med mere og jeg skal få spillet flere kampe fra start. Jeg tror kun, at jeg er startet inde i to-tre kampe og så et par pokalkampe. Så der håber og regner jeg med, at jeg kan få bidt mig mere fast, og få vist mig lidt mere frem.
– Og ja, så fik jeg lige en forvredet ankel i slutningen af sæsonen, men det er ovre nu, så der burde ikke være nogen varige mén efter den skade, lyder det fra Simon Makienok.
Du har rundet de 33 år nu, og du fortalte i efteråret, at du er begyndt at tænke over din tid efter din aktive karriere. Har du tænkt mere over, hvor længe du gerne vil fortsætte som fodboldspiller?
– Nej, for mig er det egentlig meget fra sæson til sæson lige nu. Det handler om, hvordan kroppen har det. Jeg tænker enormt meget over det, men det er ikke fordi, at jeg har taget en fast beslutning endnu. Men som kroppen har det nu, og som det går nu, så kigger jeg ikke så meget længere frem end et halvt og et helt år.
– Jeg prøver også at forberede mig selv på det, når det engang sker, men samtidig vil jeg også være i nutiden og i det setup, jeg er i nu, så jeg kan præstere så godt som muligt, fortæller Simon Makienok.
Den høje angriber, der indledte seniorkarrieren i HB Køge tilbage i 2009, peger afslutningsvist på, at han sagtens kan se sig selv fortsætte i Hvidovre i næste sæson, selvom hans nuværende kontrakt udløber til sommer.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

– Jeg skal være et røvhul

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale