– Det er et jordskælv for Brøndby og klubbens fans

Brøndby IF nærmer sig et salg, skriver Ekstra Bladet, og ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er der lagt op til en kæmpe omvæltning for Brøndbys tilhængere, såfremt salget bliver til virkelighed.



Der kan meget vel være en stor nyhed på vej i Brøndby IF, hvor der går rygter om et snarligt salg af klubben fra den københavnske vestegn. 

Ekstra Bladet har således skrevet, at et salg af Brøndby nu er meget tæt på. Det er angiveligt amerikaneren David Blitzer, der er i spil at blive ny ejer.

Og ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er det ikke så overraskende, at et salg af Brøndby kan være på trapperne, omend intet endnu ligger fast. 

– Før Brøndby IF har meldt officielt ud, er det svært at vide, hvor tæt på eller langt fra et salg er. Men det giver god mening, hvis et salg af Jan Bech Andersens aktier eller en stor del af dem nærmer sig, når han og Brøndby IF selv meldte det ud for tre måneder siden og ikke på nogen måde har signaleret, at klubben ikke længere skulle være til salg, siger Troels Bager Thøgersen således. 

– Hvis vi ser isoleret på konkurrencesituationen i Superligaen og i Europa, er det rationelt, at Jan Bech Andersen er lydhør for et salg. Både FC København og FC Midtjylland ser ud til at geare endnu mere op finansielt i de kommende år med nye investorer eller hovedaktionærer på vej, og selvom fodbold heldigvis også handler om meget andet end penge, vil det de fleste sæsoner være svært for Brøndby at følge med de to klubber uden en endnu stærkere og risikovillig ejer.

Ifølge Troels Bager Thøgersen risikerer Brøndby i øjeblikket at blive distanceret fuldstændigt af FC København og FC Midtjylland. 

– Hvis både FC København og FC Midtjylland får nye ejere og skruer markant op for budgettet, risikerer Brøndby at blive distanceret og få mere til fælles finansielt med AGF, der skruer mærkbart op for forbruget i disse år.

– Man kan fint vælge at sige 'pyt' og beholde klubben på 'Brøndby-hænder', hvor man forsøger at få andre med et Brøndby-hjerte ombord i ejerkredsen til at hjælpe med at bære den økonomiske byrde. Eller man kan gøre, som man gør i øjeblikket og undersøge, om stærke kræfter fra udlandet kan bære byrden og risikoen, som det uundgåeligt vil være at forsøge at følge med de to FC-klubber,

Blandt Brøndbys fanskare har der været demonstrationer imod et salg, og Troels Bager Thøgersen forstår godt tilhængernes bekymring, omend Jan Bech Andersen dårligt kan bebrejdes.

– Man skal ikke tage fejl af, hvad Jan Bech Andersen har gjort for Brøndby IF. Han reddede klubben fra konkurs, eller i hvert fald fra at skulle skære benhårdt og leve nærmest udelukkende af de unge spillere, man selv kunne uddanne fra ungdomsafdelingen, og han har brugt virkelig mange millioner på sit hjertebarn. Det er jo svært bare at kræve, at han bliver ved med at finde de millioner, som det i dette tilfælde ville kræve at matche den forestående acceleration i FC København og FC Midtjylland, siger Troels Bager Thøgersen.

– Jeg forstår og har 100 procent sympati for de store følelser, det her mulige salg så vækker i Brøndbys fans. For det at sælge til en udenlandsk ejer, der til syvende og sidst ser Brøndby IF som et investeringsobjekt på linje med en aktie på børsen, er jo lige nøjagtig det, man i så mange år forsøgte at undgå ved at bevare kontrollen med klubben i amatørafdelingen.

Ifølge Troels Bager Thøgersen er det naturligt nok, at visse Brøndby-fans er bekymrede over David Blitzer som potentiel ny ejer. 

– Jeg kan sagtens forstå nervøsiteten og bekymringen ved at blive ejet af David Blitzer, både på grund af hans forbindelser til ejendomsinvestorselskabet Blackstone og de andele, han har i andre fodboldklubber. Skal Brøndby være del af en multiklub-model, hvor man udveksler spillere på kryds og tværs, og hvad hvis investeringen ikke går godt for David Blitzer? Så har vi set i andre tilfælde i Danmark og udlandet, at tålmodigheden og investeringslysten langt fra altid er der til at blive ved i hverken fem, ti eller 15 år, siger Troels Bager Thøgersen således.

Blitzer har dog vist sig som en forretningsmand, der med succes har investeret i flere sportshold, blandt andet Crystal Palace og Augsburg i fodboldens verden samt Philadelphia 76ers og New Jersey Devils i henholdsvis basketball og ishockey. 

– Det er vigtigt at have for øje, at David Blitzer ikke bare er en hvilken som helst forretningsmand, der lige er faldet over 'soccer'. Han er ikke en lyssky oligark med en dodgy kryptovaluta og en slidt konservesdåsefabrik, der skal have sig et stykke legetøj.

– Han har stor erfaring i sportsbranchen og er mindretalsaktionær i en række stærke hold som Crystal Palace, Augsburg og hold i NHL og NBA. Så hvis en handel med ham bliver til noget, tror jeg ikke, vi skal vente at se ubetalte millionregninger og spillerlønninger udbetalt i kontanter på en rasteplads. Han er en type med styr på sine forretninger, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det her er et jordskælv for Brøndby og klubbens fans. Det vil være en milepæl, for nogle på godt og for andre på ondt, hvis man bliver solgt til en udenlandsk investor, så det her er en kæmpestor begivenhed. Hvis man kun ser på markedskræfterne, giver en handel mening.

Der har allerede været en del protester fra klubbens fans mod et eventuelt salg, og efter Viborg-kampen søndag florerede rygter om, at fangrupperingen Alpha kunne nedlægge sig selv i tilfælde af et salg. Ifølge Troels Bager Thøgersen bliver det meget spændende at se, hvordan fanbasen vil reagere på et eventuelt salg. 

– Jeg er meget spændt på, hvor lang tid det vil tage en ny ejer at blive accepteret af fansene, og om nogen simpelthen vil vende klubben ryggen a la dengang Wimbledon blev til MK Dons, eller da Manchester United-fans grundlagde FC United of Manchester som protest mod familien Glazer. Det er jo fuldt forståeligt, at mange er skeptiske, når man ser, hvordan klubovertagelser langt fra altid går godt.

– På den måde er det langt sværere at sælge Brøndby IF til en ny ejer, end det for eksempel vil være med FC København og FC Midtjylland, og hvis en handel med aktiemajoriteten i Brøndby bliver til noget, venter der en ny ejer et kæmpe stykke arbejde med at vinde fansenes og omverdenens tillid, det kan ikke være anderledes med de værdier og den historie, Brøndby har.

Brøndby IF har mandag reageret på rygterne om et salg af klubben. Den historie kan du læse HER.





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Jesper Sørensen i stor triumf

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget



Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona



Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund