FARUM (Tipsbladet): Det var en ambivalent Jesper Hansen, der efter 2-0-nederlaget til FC Nordsjælland mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Den 40-årige keeper var selvsagt træt over nederlaget til sin gamle klub, men samtidig var han glad for at have fået chancen igen efter tre kampe på bænken.
I opgøret i Farum holdt AGF fint stand i næsten hele første halvleg, indtil det så gik galt i nærmest sidste sekund, hvor Benjamin Nygren kunne give værterne en vigtig pauseføring.
– Især det første mål i dag er jeg forbandet over. Den starter fra et målspark og så bliver den headet ned et par gange, og så en afretning igen. Og så går vi til pause med at være nede, når vi sagtens kunne have holdt den, og så havde vi været lidt mere med i kampen. Så det ærgrer mig gevaldigt nu her bagefter.
– Det var et mål, vi skulle have undgået, for et målspark må ikke 30 sekunder blive til sådan en chance, selvom jeg godt ved, at den bliver rettet af igen. Dem har vi haft en del af i løbet af sæsonen, når jeg nu tæller dem sammen, lød det fra Jesper Hansen.
Fik først besked sent
AGF-keeperen pegede på, at gæsterne egentlig fik lukket godt af centralt, men at kvaliteten manglede i omstillingerne. Rent personligt kunne Jesper Hansen være tilfreds med en god kamp efter tre kampe på bænken, hvor svenske Leopold Wahlstedt fik chancen. På intet tidspunkt fik de to keepere noget konkret at vide fra Uwe Rösler om, hvor mange kampe Wahlstedt ville få, fortæller Jesper Hansen.
– Nej, det var ikke sådan, at det var tre eller fem. Der var ikke givet lovning på antal kampe. Beskeden var bare, at det ville være en fair chance over en længere periode. Det er Uwe, der styrer, hvor mange det skulle være, og jeg vidste heller ikke før sent i den her uge, at det var mig, der skulle spille, lød det fra den rutinerede keeper, der har det lidt blandet med uvisheden i forhold til spilletiden:
– Jeg tror, at man godt vil have svar på tidligt på ugen, om man skal spille, så man kan forberede sig. Man går lidt og er sådan ‘måske skal jeg spille, måske skal jeg ikke’. Der vil man måske hellere have lidt mere klart svar. Men fair nok, der er en åben konkurrence, og Leopold har fået en fair chance for at vise, at han er en god målmand. Nu var jeg tilbage til den her kamp, og måske ser det anderledes ud til næste runde, det ved jeg ikke. Der er ikke lovning på noget.
I forhold til AGF’s svigtende resultater i øjeblikket ser Jesper Hansen en klar parallel til sidste år, hvor AGF i optakten til pokalfinalen løb ind i nogle dårlige resultater i Superligaen.
– Det må være noget mentalt, vi skal arbejde med her i Mesterskabsspillet, fordi indtil der har det været okay, og der har været nogle rigtigt positive vinde og kampe, men i Mesterskabsspillet har vi bare ikke været gode nok til at vinde mere end én eller to kampe. Det har ikke været godt nok, lød det afslutningsvist fra Jesper Hansen.
AGF afslutter sæsonen med en hjemmekamp mod Brøndby på søndag i næste uge.
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Randers FC – OB
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Liverpool ydmyget
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
