Det kan ende med omkring 60 millioner kroner til AGF, hvis alt går vel for Thomas Kristensen i Udinese.
Den unge midtstopper blev lidt overraskende solgt i det netop overståede transfervindue til Serie A-klubben. Og det er penge, der luner godt i AGF's kasse.
Men da "TK" forlod barndomsklubben Galten, inden han blev 12 år, falder der ifølge FIFA's regler ikke noget af til den lille klub, der ligger mellem Silkeborg og Aarhus, tættest på sidstnævnte.
Som en gestus har AGF valgt at sende 100.000 kroner til Galten FS. De penge luner gevaldigt i klubkassen og gør også "TK" meget stolt.
– Ja, det gør det sgu. Det er stort af AGF og noget, jeg er ekstremt glad for. For den klub (Galten) har en kæmpe andel i, at jeg er, hvor jeg er. Jeg har boet i byen frem til april, og jeg synes helt klart også, at de fortjener en lille bid af kagen.
– Det er ekstremt god stil, og jeg må bare sige, at Jacob (Nielsen) er et godt menneske, siger Thomas Kristensen til Tipsbladet.
Jacob Nielsen, AGF's administrerende direktør.
Jacob Nielsen er AGF's direktør og manden bag at sende beløbet til Galten. Det er ikke første gang, at AGF og Jacob Nielsen sender et beløb til den lille klub – det gjorde man også, da "TK" rundede 25 kampe for aarhusisanerne. Det udløste 25.000 kroner.
Det var også Jacob Nielsen og den sportslige ledelse, der til sidst vendte tommelfingeren op, da det kom til muligheden for at skifte til Udinese – et skifte var ikke planlagt denne sommer.
– Der er ingen tvivl om, at det kom ud af det blå. Det lå overhovedet ikke i kortene, at jeg skulle flyve fra reden i det her vindue. Jeg havde set mig selv blive et år mere og ligge yderligere lag på i AGF.
– For det første elsker jeg at være i AGF, for det andet har jeg haft en ekstremt god udvikling. Jeg var et godt sted, så jeg skulle ikke presse noget igennem.
– Men når du får sådan en mulighed, og der kommer så stor en klub, er det med at være klar til næste step.
– Jeg vidste jo godt, at hvis jeg skulle væk i det her transfervindue, var det ikke for småpenge. Potentialet har vi altid været bevidst om i AGF, at det så ender med at blive det største salg i AGF's historie er jo noget, der sker over hovedet på mig, siger Thomas Kristensen om sit skifte.
Til sidst endte det altså med, at AGF sagde ja til et tilbud fra Udinese, der gør Thomas Kristensen til den dyreste AGF'er nogensinde. Derfor er det også en midtstopper, der efter nogle hektiske dage er mødt ind til U21-landsholdssamlingen.
– Der har været tryk på. Det var et hektik forløb med kontraktunderskrivelse, hvor jeg var til lægetjek i Rom og derefter fløj til Udine. Der så jeg faciliteterne og fik hilst på alle i de to-tre dage, jeg var i klubben.
Klubben sørger for at hjælpe Thomas Kristensen med bolig, men en anden tidligere AGF'er har faktisk allerede meldt sig på banen i forhold til at assistere Galten-knægten.
– Det er jo en danskerklub, så det var lidt nemmere at tage det step, da jeg hørte fra folk, at det er et godt sted at være. Der har været mange danskere hernede, og det er en klub, der giver tryghed, og som danskere har haft succes i.
– Jeg har sparret med Martin Jørgensen – han har en lejlighed hernede, som han tilbød, at jeg kunne overtage. Der var så bare lige en anden i vejen, som havde lånt den. Men Martin er en kanon fyr, som jeg også har haft som U14-træner i AGF, siger "TK", der glæder sig til at komme tilbage til Italien og prøve kræfter med Udinese.
Først venter dog lige et par U21-testkampe. Først mod Frankrig, siden mod Slovakiet.
Fotos: Getty Images
MEDIE
Sådan præsterede Brøndbys Gregoritsch for Østrig
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Danske tenniskvinder rykker ned
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
AVIS