Det lader til, at de tavse tider med en mærkværdig fraværende stemning omkring Brøndby Stadion snart er et overstået kapitel.
Tidligere torsdag kunne klubben og Fanafdelingen melde ud, at parterne endelig er blevet enige om en aftale. Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf den er juridisk bindende, og det andet er en hensigtserklæring. Den 11. juni afholder Fanafdelingen ekstraordinær generalforsamling, hvor medlemmerne skal stemme om den samlede aftale.
Det, at parterne nu endelig har fundet hinanden, vækker glæde hos Viaplay-eksperten Kenneth Emil Petersen. 'KEP' mener, at det er en fantastisk nyhed for Brøndby IF.
– Det her er perfekt for Brøndby. Det er absolut noget af det bedste, der kunne ske, at de kommer tilbage på stadion, og at der kommer noget stemning derude. Jeg kan huske, da jeg selv spillede. Når der blev meldt udsolgt, så giver det bare noget ekstra. Det vil det også komme til at gøre for spillertruppen i Brøndby. De vil glæde sig som små hunde til at komme ind på stadion og vise sig frem for alle de her elektriske fans, siger KEP til Viaplay i videoen over artiklen.
Ét er, at det sandsynligvis vil løfte Brøndby på banen, hvis splittelsen fra fanbasen forsvinder. Noget andet er, at det også kan være en faktor til det transfervindue, som nærmer sig med hastige skridt. Det mener medekspert Jesper Thygesen.
– Nu kan de tilbyde nye spillere den gamle stemning. Det er også vigtigt som agent for en spiller at se, hvad der er gang i, hvis det her tog ind over sommerferien. Nu åbner det op for nogle gode handler, forudser han.
Brøndby ventes at skrue gevaldigt op på indkøbssiden til sommer, hvor man vil op på siden af FC Midtjylland i forhold til transferbudgettet. Læs mere om det HER.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT