Vi mangler godt nok fortsat opgøret mellem Lyngby Boldklub og FC København, men vi er allerede blevet en del klogere på runden og Superligaen i det hele taget.
Dansk fodbolds bedste række nærmer sig afslutningen på grundspillet, så lige nu er der klubber, der med næb og klør kæmper for at komme med i top seks, mens andre kæmper for at undgå isolation i bunden.
Vi kigger her nærmere på, hvad vi lærte af Superligaen.
Marti Cifuentes og AaB er i problemer
AaB’s nye cheftræner er kommet under pres fra start. To point er det blevet til i forårets første fire kampe, og AaB har i de fire kampe også formøblet en føring på 2-0 mod FC København.
I de sidste par kampe har klubben ikke scoret, og i det hele taget virker top seks til at være langt væk for nordjyderne.
Med til historien hører, at man har været uden både Oscar Hiljemark og Lucas Andersen i alle fire kampe, og det har også været FCK, Brøndby, FCM og Randers, man har mødt. Fire top seks-modstandere. Men AaB har vist, at man ikke hører til i top seks i denne sæson.
Der er arbejde forude for nordjyderne, der skal have Marti Cifuentes’ ideer ind under huden, og det kommer til at koste top seks-placeringen i denne sæson – specielt med de to stjerner på skadeslisten.
Horsens kan ikke få hul på bylden
Alle ved, at hvis man skal vinde fodboldkampe, skal man score mål. Og mål, det har Horsens ikke lavet i dette forår.
Jens Berthel Askous mandskab fik søndag sæsonens første point, da det blev til 0-0 hjemme mod OB i lidt af en langgaber, og dermed kom Horsens akkurat over Lyngby i tabellen. Begge står noteret for syv point.
Der er 11 point op til FC Nordsjælland, der ligger tredjesidst i Superligaen, så noget skal der til, hvis Horsens skal redde sig.
Positivt: Klubben lukkede ikke mål ind senest og har i de sidste to runder bare lukket én scoring ind. Negativt: Man har ikke scoret i fire kampe i foråret, og Horsens har lavet sølle 10 mål i 17 Superliga-kampe.
Noget skal der til, hvis Horsens skal overleve i denne sæson. Det kræver i første omgang, at man vinder nogle kampe. Og for at vinde kampe skal man altså lave mål.
Superligaens mest undervurderede spiller
Der er mange dygtige spillere i Superligaen, men det er ikke alle, der får den ros, de fortjener. Og i den katagori hører Mikael Uhre. Faktisk har angriberen fra Brøndby gjort det så godt, at han meget vel kan være Superligaens mest undervurderede spiller.
Selv om han ikke er den stærkeste i luften, ikke har den bedste teknik og ikke er den bedste opspilsstation i Superligaen, er Mikael Uhre bare en dygtig angriber. Han står altid det rigtige sted, timer sine løb til perfektion og virker altid til at være fri.
Det er en egenskab, som mange angribere vil misunde Brøndbys frontløber. I denne sæson har Mikael Uhre scoret ni gange, og han har stået for seks assists. Han er den spiller, der har været involveret i flest scoringer i denne sæson. Det siger også noget om, hvor vigtig han har været for Brøndby.
Mikael Uhre er undervurderet og nok endda Superligaens mest undervurderede spiller.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
