‘Det ser helt til grin ud, Brøndby’

David Boysen kalder det helt til grin, at Brøndby, på bagkant af Frederik Birks udtalelser, nu har så store problemer.



Brøndby er inde i noget af en krise.  

Der var lagt op til, at man ville kæmpe med om det helt sjove i denne sæson, men det ligger meget langt væk nu.  

Efter 2-4-nederlaget til Randers er det nu meget tvivlsomt, om Brøndby overhovedet klarer sig med i Mesterskabsspillet – et kryds eller en sejr over Silkeborg i næste spillerunde vil dog være nok.  

Men den pludselige krise under Frederik Birk ser ikke godt ud, fortæller ekspert David Boysen i SpilXperten-programmet ‘Højt Spil’.  

– Fodbold er jo vanvittigt. Det er en brutal sportsgren. Fire kampe er spillet, og nu tænker vi, efter vi tænkte, at Birk var sej og kom med fede udtalelser, at det ser helt til grin ud.  

– Det er en hård verden, og sådan er det, når man spiller stor og stærk, så må man også tage de slag, de kommer, siger den tidligere Brøndby-spiller i programmet.  

Ekspert Lasse Fosgaard stemmer i:  

– Det ser rigtig tungt ud for Brøndby, og den her Birk-effekt er ikke rigtig kommet. Det kan godt være, at hans navn ikke rimer på 2. plads men at det rimer på 7. plads.  

– Det ser skidt ud for Brøndby, for hvad er drømmescenariet for dem? De vil gerne sælge Kvistgaarden, Suzuki og Bischoff, og så begynder det at være noget af et hold, de står tilbage med i næste sæson, og så skal de til at hente nye spillere, og Schmedes skal finde nogle nye frem, hvis det ikke skal blive en meget, meget kriminel sæson for Brøndby i næste sæson.  

– Der er heller ingen tvivl om, at der er et kæmpestort pres på Brøndby til den kommende kamp mod Silkeborg, siger den tidligere Superliga-spiller.  

Samtlige Superliga-kampe spilles søndag klokken 17.  






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub