Vallys: Kan blive det bedste fra begge verdener

Brøndby IF-spilleren sætter ord på den lidt mere defensive rolle.



I Brøndby IF’s seneste Superliga-kampe mod FC Nordsjælland og AGF har man set Nicolai Vallys i en anden rolle. Den tidligere Silkeborg IF-spiller er begyndt at søge lidt længere ned i banen for at modtage kuglen og sætte spillet derfra. Dermed er det ikke længere fra sit udgangspunkt på venstrekanten, at Vallys indtager rollen som spilopbygger.

Og hovedpersonen selv er ganske tilfreds med cheftræner Jesper Sørensens ændring.

Det siger han til Tipsbladet torsdag efter holdets træning forud for opgøret mod Randers søndag.

– Jeg har spillet lidt 8’er/10’er. Jeg synes faktisk, det passer fint i forhold til de spidskompetencer, jeg har, og det er også en rolle, jeg kan udvikle mig ret godt i, så jeg er ikke ked af at blive sat lidt længere væk fra modstanderens mål. Men jeg spiller, hvor træneren vil have mig til at spille, og jeg tror, jeg kan bidrage en masse fra den position.

Den 26-årige midtbanespiller sætter lidt flere ord på, hvordan han oplever forskellen mellem de to roller.

– Forskellen er, at jeg skal være lidt tættere på bolden og deltage lidt mere i det opbyggende spil. Forhåbentlig kan jeg hjælpe holdet med at komme forbi den første fase, når vi bygger spillet op. På den sidste tredjedel af banen skal jeg stadig på en eller anden måde gøre det samme.

– Jeg har fået en fed rolle. Træneren tror meget på mig og giver mig frihed. Jeg tror, at det kan blive det bedste fra begge verdener. Jeg kan bidrage længere nede på banen, men også komme med i feltet og gå lidt dybt.

Den seneste Brøndby-kamp bød på en sejr mod AGF for Vallys og co., men landsholdsbobleren lægger ikke skjul på, at præstationen ikke var noget at råbe hurra for.

– Det var rigtig dejligt (at få tre point, red.), og det giver lidt mere energi, men også lidt ro. Når man får tre point, har man mere overskud til at kigge på de ting, som var dårlige, og dem var der også nogle af forleden. Det er vigtigt med et clean sheet. Vi er jo ikke gode, men jeg synes, der er fine momenter i første halvleg. I anden halvleg var det ikke så godt.

Vallys blev sidste år solgt til Brøndby fra Silkeborg for 22,5 millioner kroner. I indeværende sæson er det blevet til otte mål i 24 Superliga-optrædener.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson