Man klarede sig lige akkurat med i top-6, men forårssæsonen har generelt ikke været den store succeshistorie for Brøndby IF, der aktuelt ligger nummer seks og med to resterende spillerunder maksimalt kan nå femtepladsen.
Og ifølge Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet Print, kan flere topfolk i Brøndby meget vel være under evaluering i disse dage.
– Det er altså anspændte tider i Brøndby IF. Er luppen på sportsdirektør Carsten V. Jensen? Har han købt godt nok? Har han solgt nok spillere? Er pipelinen med kommende spillere til de næste sæsoner den rigtige? Og passer den overens med det, de nye ejere gerne vil? Vi ved det groft sagt ikke, siger Troels Bager Thøgersen.
Superliga-klubben har ikke formået at kommunikere tydeligt nok, lyder vurderingen.
– Det kan godt være, at man internt i Brøndby IF vil sidde og mene, at man har forklaret sig helt tydeligt, og at alt burde stå soleklart for alle, i forhold til, hvad der skal ske med Brøndby i de kommende år. Det tror jeg bare ikke, at der er ret mange udenfor klubben, som kan se. Heller ikke en stor del af klubbens fans.
Han har kun været ansat i få måneder, men ifølge Troels Bager Thøgersen nærstuderes cheftræner Jesper Sørensens arbejde formentligt også af Brøndbys nye ejere.
– Jeg tror også, at Jesper Sørensen er under lup lige nu. Hvordan skal man spille? Er det det boldbesiddende spil, som man prøvede i starten af foråret?
– Er det den her kontrabetonede stil med en masse folk bag bolden, som man spiller lige nu, og som man gik over til, efter at man fik en ordentlig sæk af Randers FC på hjemmebane i Brøndby? Hvordan skal man spille? Det ved vi ikke. Jeg tror også, at der er en evaluering i gang der.
Ifølge Troels Bager Thøgersen bør ejerne også inkludere sig selv, når der skal laves en evaluering. Kommunikationen har ikke virket overbevisende, lyder dommen.
– Det føles godt nok som lang tid, hvor man ikke rigtig har leveret en klar kurs eller et klart budskab om, hvor man er på vej hen. Hvad betyder det, at ejerne har anparter i alle mulige klubber rundt om i Europa og i USA? Hvad er det for en vej, man vil? Hvad er det, der skal ske? Vi mangler stadigvæk svar.
Hør hele Troels Bager Thøgersens analyse øverst i artiklen.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Bendtner scorer nyt job

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

FC København – Silkeborg IF

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Andreas Christensen afviste Danmark

FC Midtjylland – Viborg FF

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Nedtur – forpurret af regn

Engelsk legende til Wrexham?

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Chikaneret i 90 minutter

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Stor ændring på landsholdet

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse
