Neestrup reagerer på brudt aftale

Jacob Neestrup sætter ord på FC Københavns testkamp mod Brann i Marbella.



Den første testkamp under træningslejren i det sydlige Spanien gik ikke fuldstændigt efter planen for FC København.

I anden halvleg af lørdagens opgør mod SK Brann blev Jordan Larsson nemlig præsenteret for et direkte rødt kort. Ifølge FC Københavns hjemmeside fik “løverne” ikke lov til at sætte en ny spiller ind i stedet for Larsson, som man ellers på forhånd havde aftalt med arrangørerne. I et interview med FC Københavns hjemmeside sætter cheftræner Jacob Neestrup på testkampen i Marbella, som endte 1-1.

– Jeg er overordnet tilfreds med en udmærket træningskamp, hvor man godt kunne se, at begge hold har haft en kort pause og snart skal spille europæisk. Der var lidt højere tempo og kvalitet, end man normalt ser i den første træningskamp i en pre-season, men vi har selvfølgelig stadig noget, vi skal forbedre i den kommende uge på træningsbanen, og i den næste træningskamp på onsdag mod Sturm Graz, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Derfor valgte vi heller ikke at skifte alle 11 i pausen, som vi ofte har gjort før i den første kamp, for der var nogen, vi gerne ville pushe lidt og give nogle flere minutter. Det var så ikke planen, at Jordan kun skulle spille en halv halvleg, og vi havde ellers aftalt på forhånd med arrangørerne og med Brann, at man kunne sætte en ny spiller ind, hvis nogen fik rødt kort, men det ville dommerne så ikke være med til.

– Det er der ikke noget at gøre ved nu, og problemet var heller ikke, at vi skulle spille i undertal, for det har man også brug for at øve, men at Jordan nu mangler de 20-25 minutter i benene. Men så fik de unge øvet sig i at spille 5-3-1 i undertal, og jeg var især også glad for at se Oliver Højer sparke den i kassen.

– Det ligger jo lidt til familien med skud udefra, og efter alt det han har gået igennem, var det godt at se ham i aktion igen. Det er en spiller, vi venter os meget af, og som vi sagtens kan få brug for i foråret.

Ifølge Branns hjemmeside fik Jordan Larsson rødt kort for et slag i ansigtet på Emil Kornvig. Danskeren har efterfølgende kaldt FC København-stjernens aktion for ‘idioti’.





AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Stor overraskelse til FCM-træning



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Første gang nogensinde for Eriksen

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Liverpool – West Ham United

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Det må ikke ske’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne