Var spillerne fra Brøndby IF og FC København en flok klaphatte, der sendte alle de forkerte signaler, da de røg i totterne på hinanden efter slutfløjtet i Parken, eller må man have forståelse for, at tingene kan gå op i en spids, når adrenalinen pumper, som den gør i den største klubkamp i dansk fodbold?
Holdningerne er delte i kølvandet på søndagens arvefjendeopgør, hvor især Patrick Pentz og Diant Ramaj har været i fokus for deres opførsel.
I TV 2-programmet “Tirsdagstrænerne” med Carsten Werge tager panelet med Dan Hammer og Peter Graulund også emnet under behandling, og de er bestemt ikke enige.
Peter Graulund, der har spillet tæt på 300 Superliga-kampe, mener, at det er, hvad der kan ske, når pulsen er høj. I øvrigt forstår han godt, at der hos mange fodboldspillere opstår en naturlig trang til at forsvare sine holdkammerater, når der opstår ballade.
Dan Hammer, der sidder i FC Nordsjællands bestyrelse og snart ventes valgt som formand, deler på ingen måde det værdisæt.
– Din holdning er jo en motorvej til ødelæggelse af dansk fodbold, hvis man bare kan undskylde sig med, at adrenalinen er pumpende i kroppen, siger Dan Hammer i programmet og fortsætter:
– Selvfølgelig må man knokle alt det, man vil i en fodboldkamp, og selvfølgelig må man hidse sig op i forskellige situationer. Men det, der skete i søndags, var at spille op til billige point hos ens egen fangruppe. Sådan har det altid været, men her eskalerer det til, at man også reagerer på det.
Peter Graulund svarer til den påstand:
– Jeg siger jo ikke, at det er okay, men pulsen er høj, og så kan alle forløbe sig. Der er sindssygt meget på spil, og spillerne er under et stort pres, lyder det fra fodboldeksperten på TV 2.
Dan Hammer står imidlertid fast på sin holdning, og han mener, at de scener, der udspillede sig i Parken, kan få konsekvenser – ikke mindst for Diant Ramaj, der som bekendt fik rødt kort for at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.
– Den der målmand har da stået for sidste gang i FC København. Det er jeg næsten sikker på, siger Hammer.
Brøndby IF vandt opgøret i Parken med 2-1.
LIVE
TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Pressede på for FC København-exit
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT