Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Dortmund har udløst en købsoption i aftalen med FC Nordsjælland, så Daniel Svensson nu skifter permanent.



Borussia Dortmund har siden februar set FC Nordsjællands Daniel Svensson an på en lejeaftale, og svenskeren har overbevist tyskerne.

Onsdag oplyser FCN, at klubben har solgt den offensive back til bundesligaklubben, som har udløst en købsoption.

Allerede tidligere onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Svensson skifter permanent til Bundesliga-klubben.

Daniel Svensson har spillet 11 kampe i den tyske liga og fire kampe i Champions League. Han har indtil videre bidraget med en enkelt scoring og to assister.

Han har været i FC Nordsjælland siden 2020, hvor han som 18-årig kom til fra svenske Brommapojkarna. Siden spillede han over 150 kampe for nordsjællænderne.

– Hans præstationer medførte stor interesse fra mange klubber, og i starten af februar blev Daniel lånt ud til Dortmund med en købsoption, der i dag er blevet indfriet.

– For Daniel har også vist sine store kvaliteter som en energisk, driftssikker og meget taktisk fleksibel spiller i Dortmund, og vi er stolte af at have været en del af hans udvikling, siger FCN-sportsdirektør Phil Radley til klubbens hjemmeside.

I Dortmund har sportsdirektør Sebastian Kehl været yderst tilfreds med den 23-årige svensker.

– Daniel har fra første dag levet op til vores forventninger. Han faldt hurtigt til og berigede øjeblikkeligt vores hold med sine præstationer, siger Kehl til Dortmunds hjemmeside.

– Hans intensitet og fleksibilitet passer godt til vores spil og giver os masser af muligheder. Samtidig er Daniel en god fyr og en eksemplarisk professionel. Derfor var det logisk at hente ham permanent til Dortmund.

I Dortmund har Daniel Svensson underskrevet en kontrakt, der løber til 2029.

/ritzau/






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub