Drama: Profil sendte Silkeborg videre

Silkeborg er i pokalsemifinalerne, efter holdet mandag vandt 2-1 ude over AaB og samlet gik videre med 4-3.



Silkeborg IF er som det sidste hold klar til pokalens semifinaler, da holdet mandag aften vandt 2-1 på udebane over AaB i kvartfinalernes returkamp.

Det første møde mellem de to mandskaber var endt 2-2, og dermed avancerer Silkeborg med 4-3 samlet.

Younes Bakiz, der i sommer byttede AaB ud med Silkeborg, var mandag aften afgørende, og med to scoringer gjorde han det onde ved sin gamle klub.

Dermed er de fire semifinalister fundet. Foruden Silkeborg er Viborg FF, FC København og Brøndby IF at finde i bowlen, når der trækkes lod til forårets semifinaler senere mandag aften.

AaB fik ellers en regulær drømmestart på returkampen mod Silkeborg. Anfører Mathias Jørgensen blev efter 30 sekunder spillet i dybden og bragte sikkert nordjyderne i front.

Silkeborg skulle lige finde fodfæste på det nordjyske græs, og værternes Melker Widell var flere gange tæt på at udbygge føringen.

Svenskerens afslutninger manglede dog det sidste, og så slog Silkeborg i stedet til i den anden ende.

Kort før pausen gik AaB’s Lars Kramer klodset ind i en duel og nedlagde i eget felt Younes Bakiz, der selv sikkert udnyttede det efterfølgende straffespark.

Udligningen ændrede ikke på, at AaB sad på spillet, men havde svært ved at skabe de store chancer. Samtidig var gæsterne effektive, og efter en lille time slog Bakiz til igen.

Offensivspilleren modtog bolden i en omstilling, og med venstrebenet sendte han Silkeborg på kurs på semifinalen.

Som afslutningen nærmede sig, blev det nordjyske pres mere intenst. AaB kom frem til flere muligheder, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet leverede et par gode redninger.

Trods spil til et mål i slutminutterne lykkedes det gæsterne fra Silkeborg at holde stand og spille sig i semifinalerne.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen