Duncan sænker SønderjyskE i tæt kamp

Morten ”Duncan” Rasmussen scorede begge mål for FCM, som vandt 2-0 over SønderjyskE, der ellers drillede Superligaens førerhold.



Det var top mod bund mandag aften, hvor førerholdet FC Midtjylland fik besøg af bundproppen SønderjyskE i Herning. Det var dog ikke til at se, at 20 point afskiller de to hold. I en underholdende kamp lykkedes det for FCM at sejre 2-0, selvom SønderjyskE havde sine chancer.

FCM satte sig på spillet i startens begyndelse og tilkæmpede sig især mange dødbolde, som ”ulvene” altid er farlige på. Kampens første store chance tilfaldt FCM-topscoreren Morten ”Duncan” Rasmussen, som headede bolden lige på SønderjyskE-målmanden Marin Skender.

Efterfølgende kom gæsterne fra Sønderjylland langt bedre med og skabte ikke kun chancer via omstillinger. Især var Tommy Bechmann en trussel foran FCM’s mål, og SønderjyskE-angriberen havde et farligt hovedstødsforsøg halvvejs i første halvleg.

I det sidste 15 minutter inden pausen bølgede kampen frem og tilbage. Blandt andet reddede SønderjyskE’s Pierre Kanstrup bolden på stregen efter et giftigt frispark af Jakob Poulsen. Kort tid efter sparkede venstre backen Jesper Juelsgård fra FCM et frispark lige ved siden af stolpen.

SønderjyskE var tæt på at komme foran efter 38 minutter, hvor Bechmann afsluttede et stykke udenfor feltet og tvang Jonas Lössl ud i fuld længde. Det var en rigtig flot redning af FCM-målmanden.

Det var dog FCM, som kom foran 1-0 lige inden pausen på et mål af Duncan, som er en evig trussel på dødbolde. Et hjørnespark endte hos Duncan, som satte panden på bolden ind bag en chanceløs Skender i målet.

I pausen valgte FCM-træner Glen Riddersholm at udskifte Izunna, som burde have fået sit andet gule kort i løbet af første halvleg, hvor han stemplede Bechmann.

Anden halvleg var ligeså tæt, og begge mandskaber skabte gode muligheder. Hos FCM var Sylvester Igboun god til at trække ind i banen og sparke med sin højre fod, men han kunne ikke få bolden det sidste stykke ind.

Med tyve minutter igen kom SønderjyskE’s største mulighed. Daniel Christensen slog et præcist indlæg ind i feltet fra venstre side, hvor Janasson kom flot op til bolden og headede på overliggeren.

I slutminutterne lukkede Duncan kampen med sin anden scoring, da han efter to forsøg sparkede bolden under Skender til 2-0.

Med sejren har FCM nu fem point ned til AaB igen, mens SønderjyskE har fire point op til stregen.





Klar melding om Morten Karlsen



LIVE

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?


Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Nu bekræfter FCK

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!


Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

In or out? FCK har brug for klarhed!

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Chokerstatning for Thomas Frank?

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Morten Hjulmand til storklub?

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: Storklub trækker sig fra Roony-kapløb



Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Her er Esbjergs nye cheftræner

Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Dansker forlader Brentford

Thomas Frank var i spil hos FC Midtjylland

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Røverkøb af Bo Henriksen?

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Transferplanen: Erstattes han af Brøndby-spiller?



SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Bayern München lammetæver Auckland

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob

Klub-VM er fløjtet i gang trods heftig kritik



Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

Kræver astronomisk beløb for Morten Hjulmand