Brøndby lader til at være med i mesterskabsspillet som det tynde øl.
Man er isoleret på sjettepladsen med seks point op til Randers FC – og hvad vigtigere – ti point op til Viborg FF med en markant værre målscore.
Håbet om detaljer svinder kraftigt ind. AGF har gang i et fremragende 2023, og Viborg skilte så sent som i sidste weekend Brøndby ad ved at vinde 3-0 på Brøndby Stadion.
Man er samtidig ude af pokalturneringen, og med det store forspring op til tredjepladsen kan Brøndbys sæson stort set være forbi om en uges tid. Det vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.
– Der er 24 point tilbage at spille om, men det er jo efterhånden naivt at tro, Brøndby bare pludselig kommer blæsende.
– Man har vundet otte og tabt ti i ligasæsonen, på de rå skudstatistikker er man cirka et midterhold i Superligaen, og her i de første to runder i mesterskabs-slutspillet er man kommet til kort mod hold, der har spillet væsentligt længere tid sammen. Det er ikke sandsynligt, man bare indhenter det med et trylleslag i et tætpakket kampprogram.
– Man kæmper jo for sæsonen mod AGF på søndag. Et nederlag der, så skal der mere end almindeligt held og dygtighed til at nå i nærheden af metal og Europa. Ja sæsonen kan være ovre på den her tid om en uge.
– Det hjælper ikke, at Europa jo er blevet sværere at nå i denne sæson, hvor Superligaen kun sender mesterholdet i CL-kvalifikationen og tre andre hold kvalifikationen til Conference League, siger Troels Bager Thøgersen.
Mod FC Nordsjælland havde cheftræner Jesper Sørensen valgt Daniel Wass til den centrale midtbane. Den tidligere landsholdsspiller har ellers primært været brugt på backen siden sin retur til vestegnsklubben.
Daniel Wass spillede en uheldig hovedrolle i FC Nordsjællands føringsmål, og den rutinerede spiller er ifølge Troels Bager Thøgersen lidt et offer for, at Brøndby-holdet ikke er særlig sammenspillet.
– Holdet ser generelt mindre sammenspillet ud, hvilket det vel også på mange måder er. I dag går meget ud over Wass, der ikke ser for godt ud ved boldtabet ved FCN’s første mål.
– Men det er ikke så meget enkelte spillere som at man bare ikke hænger specielt godt sammen, når modstanden er hård, som den er her i Top 6. Brøndbys pointhøst mod de andre Top 6-hold er jo dårlig, nu hedder den 10 point i 12 kampe i sæsonen og en målscore i de kampe på 13-23.
– Jeg havde før slutspillet sat Brøndby til at blive femmer og sekser, netop fordi man stadig er ved at blive spillet sammen, og det holder jeg fast i som forklaring, mere end at det er fordi, der er stille på hjemmebane, konkluderer Troels Bager Thøgersen.
Brøndby indledte 2023 stærkt i Superligaen, men er siden gået kolde. Man har tabt tre af de seneste fire Superliga-kampe.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Bendtner scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

FC København – Silkeborg IF

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Prøvede at lokke Eriksen

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones
