Det kan gå hedt for sig på træningsbanen, hvor spillere kæmper om de samme pladser på holdet. Men det kan også gå for voldsomt for sig.
De to Brøndby-spillere Anis Ben Slimane og Mathias Greve gik over stregen, da de fløj i totterne på hinanden under en intern træningskamp i januar, og nu åbner sidstnævnte endelig lidt op om, hvad der skete dengang.
Dengang – tilbage i februar – kom det frem i B.T., at Anis Ben Slimane havde slået sin holdkammerat i hovedet i forbindelse med uenigheden, der startede med en hård tackling fra Slimane og siden eskalerede, da Greve begyndte at skubbe til sin midtbanekonkurrent.
Siden fulgte en vild uge, hvor politiet blev involveret, da sagen var blevet anmeldt, ligesom Anis Ben Slimane gik til tasterne på Instagram og satte ord på sin side af sagen. Her sagde han blandt andet, at sagen var blevet gengivet forkert, og at han i øvrigt havde modtaget hadbeskeder.
– Jeg har forholdt mig passivt til episoden mellem Mathias Greve og jeg, som i de seneste dage er blevet omtalt og beskrevet meget af medier, sportseksperter, fans og andre. Velbeskrevet kan man dog ikke kalde dækningen af episoden, eftersom udlægningerne af både episoden og min person på flere punkter har været faktuelt forkerte, skrev Slimane og fortsatte.:
– Ikke desto mindre er det udlægninger, som mange medier og mennesker ukritisk har lagt til grund og spredt, hvilket blandt andet har medført, at min familie og jeg har modtaget usmagelige hadbeskeder af truende, racistisk og chikanerende karakter. At min familie skal stå på mål for hadbeskeder, bliver jeg nødt til at reagere på, da jeg har familien nært.
Nogle få dage efter træningskampen kom det frem, at der ikke ville komme en politisag ud af sagen. Samtidig lød det fra Brøndby, at begge var lige gode om det sammenstød, som trak så mange overskrifter.
Parterne er videre
Mens Slimane altså har fortalt sin side af historien og tog bladet fra munden for et halvt år siden, har Mathias Greve forholdt sig helt i ro.
Men nu åbner han endelig lidt op om uenigheden og balladen – det gør han i et interview med Tipsbladet onsdag.
Sagen er for længst bag spillerne, der i øvrigt også krammede hinanden fem dage efter bataljen i forbindelse med en måljubel.
Og derfor kan den tidligere Randers- og OB-spiller reflektere lidt over, hvad der skete.
– Vi er et sted nu, hvor vi har lagt det bag os, svarer han til Tipsbladet og åbner så op:
– Det, jeg vil sige om det, er, at det var en batalje til træning, som man nogle gange ser på fodboldbaner, og det gik måske lige et skridt over, hvad der er acceptabelt. Det var vi begge to klar over.
– Vi havde sådan set løst det mellem os, da vi kom ind fra træningsbanen, men så kender du jo selv historien derfra. Det gik lidt mere amok, end vi havde troet, det ville gøre. Det var en intern træningskamp, og der var nogle journalister og forskellige fodboldinteressanter, der så kampen. Det er det, jeg har at sige om det.
Blæser medierne sådan noget op?
– Ja, det tror jeg. Det er klart, at vi er i et konkurrencemiljø, hvor det handler om at vinde, og man kæmper med liv og sjæl for at spille hver eneste weekend. Så man ser sådan nogle ting ske til træning i ny og næ. Men det er klart, at det gik lidt over grænsen, og det er derfor, det fik den opmærksomhed, det gjorde, tror jeg.
Både Mathias Greve og Anis Ben Slimane er ved at gøre sig klar til den nye sæson i Superligaen, der starter om tre ugers tid. Sidstnævnte kan dog nå at blive solgt i mellemtiden.
Tipsbladet har også talt med fodbolddirektør i Brøndby IF Carsten V. Jensen om sommerens transfervindue – du kan læse noget af det interview her.
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
MEDIE
Afvist
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
MEDIE
Skidt melding
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED