Efter FCK-rygte: De vil holde fast i stor profil

Silkeborg-sportschef Jesper Stüker vil beholde Nicolai Vallys trods rygte, der sender ham til FC København.



Den 25-årige kantspiller Nicolai Vallys var en af de bærende kræfter på Silkeborgs hold, der vandt bronze i Superligaen sidste år.

Tilværelsen i Silkeborg kan dog blive skiftet ud med en i FC København, hvis man skal tro på, at holdene ligger i forhandlinger, som mediet bold.dk skriver.

Silkeborg-sportschef Jesper Stüker tror dog, at Nicolai Vallys stadig vil være at finde i Søhøjlandet, når transfervinduet lukker.

Det fortalte han efter Silkeborgs sejr på 3-1 over FC Midtjylland.

– Vi vil holde fast på et stærkt hold. Der skal noget ekstraordinært til, før vi sælger, og det tror jeg ikke, at der kommer. Jeg tror, som udgangspunkt, at han vil være i Silkeborg efter transfervinduet.

– Det er aldrig godt at vide i fodbold, men vi har sagt, at der skal noget ekstraordinært til, fordi vi går en vildt vigtig og spændende halvsæson i møde, siger sportschefen og henviser til, at Silkeborg skal spille europæisk gruppespil i efteråret.

Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, regner heller ikke med et salg af spilleren, da han ikke kunne tænke sig bedre steder at være.

– Vallys er i øjeblikket en stor del af Silkeborgs hold, og jeg tror ikke, at han kunne tænke sig at være andre steder, fordi det er et godt hold.

– Jeg har en stor tro på, at han også er med mod Brøndby, lyder det fra cheftræneren med henvisning til holdets næste kamp.

I opgøret mod FC Midtjylland havde Nicolai Vallys en stor aktie i sejren, da han både fik lavet et mål og en assist.

Efter kampen var han smigret over den angivelige interesse fra FCK, der dog også fyldte meget op til kampen.

– Det er jeg da glad for. Det er en stor klub, men jeg fokuserer på at spille fodbold, og så tager mine agenter sig af alt det andet.

– Jeg har været forstyrret oppe i hovedet. Det skal jeg ikke lægge skjul på. Hver gang jeg åbnede min telefon, stod der alle mulige ting om mig, siger offensivprofilen.

På trods af interessen vil Nicolai Vallys dog ikke være skuffet, hvis det ender med, at han ikke bliver solgt.

– Jeg har hele tiden sagt, at jeg står i en win-win-situation, og skulle jeg blive et halvt år mere i Silkeborg og blandt andet spille i Europa, er det også sindssygt spændende, fortæller den 25-årige kantspiller.

I sidste sæson blev Nicolai Vallys noteret for 10 mål og 10 assists i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!