Superliga-profil er fristet af skifte til udlandet

Viborgs Christian Sørensen tiltrækker sig interesse fra andre klubber og overvejer et skifte til udlandet.



Viborgs venstreback Christian Sørensen var storspillende i sidste sæson og har taget den gode form med sig ind til denne sæson.

De mange gode præstationer har fået andre klubber til at slå øjnene op for backen, og der er interesse fra flere klubber.

Sørensen kender godt til interessen og forklarer, at et skifte til udlandet tiltaler ham.

– Jeg er fristet af at komme til udlandet. Det har jeg ikke lagt skjul på, og det ved klubben også godt, siger Sørensen.

– Jeg har ikke taget stilling til, hvad der skal ske. Om jeg skal til en anden dansk klub, en klub i udlandet eller forlænge med Viborg. Det skal jeg snakke med min agent og klubben om inden længe.

30-årige Sørensen understreger, at han stortrives i Viborg og derfor ikke vil væk for enhver pris, men samtidig ved han godt, at timingen for et skifte er god nu.

– Man skal smede, mens jernet er varmt, især i denne branche, men man skal også gøre det med omhu og ikke bare gøre det for at gøre det.

– Det skal derfor være noget godt, der skal til for at få mig væk herfra, for jeg er rigtig glad i Viborg, men er fristet af en tur uden for landets grænser.

– Jeg nyder interessen, for det er et tegn på, at både jeg og holdet gør det godt. Der er en del snak, og det skal vi forholde os til på et tidspunkt.

Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, vil ikke bestemme, hvor Christian Sørensen skal tage hen, men han mener, at det vil være bedst for backen at tage uden for landets grænser, såfremt han skal væk fra Viborg.

– Jeg står ikke med noget, der kan skrives under på, men jeg kan bekræfte, at der er interesse for Christian, siger Fredberg.

– Christian har været igennem en fantastisk udvikling og fulgt den plan, vi lagde for ham for tre år siden. Han har grebet chancen og hele tiden lagt lag på, så det er en god historie med ham.

– Christian er et godt sted her i Viborg, og skal han noget andet, skal det være noget ekstraordinært, og det synes jeg ikke, der er ret mange steder herhjemme, der kan tilbyde ham.

– Skal han væk, skal han prøve noget helt andet og ikke bare tage 40 kilometer væk fra Viborg, siger Fredberg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’