Næsten halvdelen af Superligaens grundspil er nu afviklet, og faktum er, at hverken FC København, FC Midtjylland eller Brøndby er at finde i top-seks.
Værst ser det ud for sidstnævnte, der ligger på 10. pladsen med 11 point efter 10 kampe, og ifølge TV3 Sport-ekspert Peter Sørensen var Brøndby faktisk heller ikke det bedste hold på banen i søndagens 0-0-kamp mod Viborg.
– Det var jo faktisk Viborg, der var det bedste hold i dag, synes jeg. I den første time fik Viborg både tid og plads til at styre spillet. De spillede fremadrettet fodbold og fik rigtig god plads til det, lød det således fra Peter Sørensen.
Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen udtalte efter slutfløjtet, at hans hold ikke havde spillet en god kamp, men cheftræneren udtalte samtidig, at han stadig har en stor tiltro til, at Brøndby kan komme med i Mesterskabsspillet til foråret.
Lige så fortrøstningsfuld var Peter Sørensen dog ikke på Brøndbys vegne.
– Nej, jeg synes faktisk, at det ser en lille smule kritisk ud. De skal nok blive bedre, men der ligger jo to hold i umiddelbar forlængelse af den situation, som Brøndby er i nu, idet både FC København og FC Midtjylland også er under stregen, lød det således fra eksperten.
– Man går ud fra, at alle tre skal over stregen til top seks. Det vil også sige, at der skal tre ned under stregen, af dem, der har gjort det godt indtil videre. Og det er faktisk svært bare lige at pege dem ud, synes jeg.
I øjeblikket består top seks af Randers FC, FC Nordsjælland, Viborg, Silkeborg, AGF og AC Horsens. Brøndby har tre point op til AC Horsens, der indtager syvendepladsen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER