Transfervinduet er godt nok lukket i Danmark, men sommerens første handel er allerede på plads.
Når sæsonen i Danmark er forbi, rykker Clement Bischoff fra Danmark og Brøndby til England og Brighton, som Tipsbladet kunne afsløre. Her bliver han holdkammerat med tidligere OB’er Yankuba Minteh og landsholdsspiller Matthew O’Riley.
Prisen er 60 millioner kroner, og Tipsbladets ekspert David Boysen mener, at det er en rigtig god case for alle parter.
– Han er en af de spillere, der har det største potentiale, men de køber ham ikke kun på potentialet – det er selvfølgelig en del af det. Han er allerede kommet på tavlen med mål og assister, og han har været en afgørende spiller for Brøndby. Det er imponerende på så kort tid.
– Han har noget ekstraordinært, og han har den personlighed, der skal til. Fra dag et har han haft selvtillid og en særlig karakter, uden at han har været arrogant. Det er en stor spiller i svøb.
– Jeg synes, det er et godt køb af Brighton, der gerne vil spille offensivt, og det passer Bischoff godt ind i. Jeg vil også sige tillykke til Brøndby, der laver et salg, som man er vant til at se i Nordsjælland, Midtjylland og FCK, siger David Boysen.
Men burde Brøndby IF have fået mere? Tipsbladets journalist Troels Bager Thøgersen skriver i en kommentar, at FC København og FC Midtjylland havde fået over 100 millioner kroner for Bischoff.
– Det kan der være en pointe i, men de skal starte et sted. Et Brøndby-salg på 60 millioner kroner er flot. Man skal også passe på med at jage og jage og jage (efter flere penge, red.). Det kan være startskuddet til, at Brøndby kan få flere penge for deres spillere, som man ser også i Nordsjælland. De sælger for mere, fordi deres spillere lykkes, når de bliver solgt. Jeg synes, det er et godt salg af Brøndby, siger David Boysen, der forklarer:
– Det er mange penge for en ung spiller og en spiller, der ikke har flere kampe på cv’et. Jeg synes, det er et sindssygt flot salg, så tillykke til Brøndby.
Brøndby får samtidig lov til at beholde Clement Bischoff i foråret, så man kan sætte jagten ind på en topplacering i Superligaen og forsøge at opfylde drømmen og målet om at komme i Europa og nå pokalfinalen.
Samtidig går Brøndby i foråret over og spiller en 4-3-3-formation, der gør, at Clement Bischoff bliver skubbet længere frem i banen. David Boysen vurderer, at det kan gøre ham endnu bedre.
– Jo tættere på mål, han er, jo bedre. Han er jo ikke wing back, men er lykkedes med at spille positionen, fordi han er hårdtarbejdende. Det var hans første position i seniorkarrieren, og han satte sig på den. Det er imponerende.
Clement Bischoff, 19 år, havde kontrakt til sommeren 2026 i Brøndby IF. I Brighton scorer han en aftale frem til sommeren 2030.
Den danske U21-landsholdsspiller spillede 17 Superliga-kampe i efteråret – det blev til to scoringer og tre assister.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Bekræfter interesse

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

FC København-keeper får nummer 42, men…

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

FC København henter stortalent i Malmö FF

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Prisen styrtdykker

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær