Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Peter Sørensen er ikke i tvivl om, at Jacob Neestrup er den rigtige træner for FC København, men derfor kan det alligevel godt gå galt, når det kommer til at få dem ud af krisen.



Opbakningen til Jacob Neestrup er stor i FC København.

To gange har han vundet the double med klubben, der lige nu er inde i en stor resultat- og spillemæssig krise.

Men på trods af, at han tidligere har leveret store resultater, er det ikke ensbetydende med, at han nødvendigvis er manden, der kan trække holdet ud af den situation, man aktuelt står i.

– Uanset hvor dygtig man er, kan man godt stå med udfordringer, der er meget, meget svære at løse. Det er virkelig svært at finde tilbage til det, der var godt tidligere, fordi man ikke ved, hvor man skal lede henne, siger Peter Sørensen i Superliga-Tilsynet og fortsætter:

– Det er ikke bare lige ‘så kan vi ikke score i øjeblikket’. De kan sgu hverken score eller forsvare, de kan hverken bygge op eller erobre bolden. Der er virkelig mange på den palette af udfordringer, hvor man skal have fundet løsninger. Det tror jeg, han har svært ved, uanset hvor dygtig han er.

Verdens bedste bliver også fyret

Selvom Jacob Neestrup bliver anset som den bedste til jobbet, kan han godt fare vild i, hvordan han løser problemet.

– Alle trænere har gjort det. Ancelotti, der efter min mening er verdens dygtigste træner, blev også fyret på et tidspunkt. Fordi der er nogle dynamikker i truppen, nogle udfordringer, eller man har det skidt med ledelsen. Selv de bedste trænere bliver nogle gange afløst, fordi de ikke kan løse den opgave, der er.

– Det handler ikke om deres niveau, jeg kan ikke pege på en træner, der ville være bedre at sætte ind i FCK lige nu end Neestrup, siger Superliga-eksperten.

Jacob Neestrup har kontrakt med FC København frem til sommeren 2029.

Hele analysen af situationen i hovedstadsklubben kan du se i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’