Da Jørgen Daugbjerg Burchardt fløjtede opgøret mellem FC København og AGF af, førte AGF med 3-2, men i stedet for en sejr kom David Nielsens tropper kun hjem med et enkelt point.
Det skyldes, at VAR kaldte dommeren til skærmen for at genvurdere, om der var begået et straffespark i forbindelse med at bolden træf Benjamin Hvidts arm.
Og straffespark var der, vurderede Jørgen Daugbjerg Burchardt, der altså satte spillet i gang igen, og efter Jonas Winds udligning til 3-3 fløjtede kampen af for anden og sidste gang.
Ikke overraskende er der blevet sagt og skrevet meget om, hvad der foregik i slutfasen af opgøret fra Parken. AGF’s spillere og ledere var ikke overraskende irriterede over kendelsen, mens Jørgen Daugbjerg Burchardt gav AGF en undskyldning for at have fløjtet kampen af, inden VAR havde vurderet situationen omkring det mulige straffespark.
Men har dommeren overhovedet lovhjemmel til at genstarte et opgør, der er fløjtet af? Ja, siger dommerobservatør og medlem af DBU’s lovgruppe Jan Carlsen.
– Der er i VAR-protokollen lovhjemmel til at foretage et gennemsyn og genoptage spillet efter slutfløjt (også i 1. halvleg), så længe dommerne ikke har forladt banen. I Bundsligaen havde man sågar en situation, hvor dommerne måtte hente spillerne op på banen igen efter 1. halvleg, da de bare var gået, mens der blev checket, siger Jan Carlsen til tipsbladet.dk om gårsdagens VAR-gennemsyn.
Efter opgøret var Jacob Nielsen – der siden har undskyldt til FCK for at kalde dem for manipulerende over for dommeren – også sur over, at der var lagt seks minutters tillægstid til i opgøret. Det samme var træner David Nielsen.
Heller ikke her er der meget at komme efter for AGF, der da også har trukket protesten over afslutningen af FCK-AGF tilbage.
– Det er suverænt dommerens skøn, hvor meget tid der skal lægges til. Det er typisk tid, som er gået tabt på grund af udskiftninger, skadesbehandlinger, bevidst langsomme igangsættelser – og hvad som helst andet.
– Og som noget nyt også den tid, der er gået tabt, fordi spillets genoptagelse bliver forsinket på grund af VAR-check, enten i vognen eller ved skærmen. Så dommeren vil have en tillægstid for det, som er sket på banen, og VAR vil melde ind, hvor meget tid de har “spildt”. De to tal tilsammen vil give den reelle tillægstid. Og så kan der jo i tillægstiden ske noget, der gør, at der lægges yderligere tid til. Det er derfor, at stadion typisk vil meddele, at der er lagt mindst x minutter til, siger Jan Carlsen.
AGF fortalte mandag formiddag, at man har droppet protesten, da man har valgt at acceptere Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning. Jacob Nielsen har ligeledes undskyldt for at have kaldt FCK for manipulerende. Den undskyldning har FCK accepteret.
Aarhus-klubben er fortsat på tredjepladsen i Superligaen, mens FCK følger efter på fjerdepladsen, to point efter AGF.
Du kan klikke her og læse Jacob Nielsens undskyldning. Du kan klikke her og læse FCK’s accept af Jacob Nielsens undskyldning. Og så kan du klikke her og læse Jørgen Daugbjerg Burchardts vurdering af situationen i Parken.
Jan Carlsen har Carlsens Corner i Tipsbladet, hvor han ugentligt skriver om dommerfaget. Læs hans seneste klumme her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
