Ekspert slår fast: Dommer har lovhjemmel i FCK-AGF

Måtte Jørgen Daugbjerg Burchardt overhovedet sætte spillet i gang igen, efter han havde fløjtet kampen mellem FC København og AGF af? Ja, siger Jan Carlsen, der er dommerobservatør, en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og medlem af DBU’s lovgruppe.



Da Jørgen Daugbjerg Burchardt fløjtede opgøret mellem FC København og AGF af, førte AGF med 3-2, men i stedet for en sejr kom David Nielsens tropper kun hjem med et enkelt point.

Det skyldes, at VAR kaldte dommeren til skærmen for at genvurdere, om der var begået et straffespark i forbindelse med at bolden træf Benjamin Hvidts arm.

Og straffespark var der, vurderede Jørgen Daugbjerg Burchardt, der altså satte spillet i gang igen, og efter Jonas Winds udligning til 3-3 fløjtede kampen af for anden og sidste gang.

Ikke overraskende er der blevet sagt og skrevet meget om, hvad der foregik i slutfasen af opgøret fra Parken. AGF’s spillere og ledere var ikke overraskende irriterede over kendelsen, mens Jørgen Daugbjerg Burchardt gav AGF en undskyldning for at have fløjtet kampen af, inden VAR havde vurderet situationen omkring det mulige straffespark.

Men har dommeren overhovedet lovhjemmel til at genstarte et opgør, der er fløjtet af? Ja, siger dommerobservatør og medlem af DBU’s lovgruppe Jan Carlsen.

– Der er i VAR-protokollen lovhjemmel til at foretage et gennemsyn og genoptage spillet efter slutfløjt (også i 1. halvleg), så længe dommerne ikke har forladt banen. I Bundsligaen havde man sågar en situation, hvor dommerne måtte hente spillerne op på banen igen efter 1. halvleg, da de bare var gået, mens der blev checket, siger Jan Carlsen til tipsbladet.dk om gårsdagens VAR-gennemsyn.

Efter opgøret var Jacob Nielsen – der siden har undskyldt til FCK for at kalde dem for manipulerende over for dommeren – også sur over, at der var lagt seks minutters tillægstid til i opgøret. Det samme var træner David Nielsen.

Heller ikke her er der meget at komme efter for AGF, der da også har trukket protesten over afslutningen af FCK-AGF tilbage.

– Det er suverænt dommerens skøn, hvor meget tid der skal lægges til.  Det er typisk tid, som er gået tabt på grund af udskiftninger, skadesbehandlinger, bevidst langsomme igangsættelser – og hvad som helst andet.

– Og som noget nyt også den tid, der er gået tabt, fordi spillets genoptagelse bliver forsinket på grund af VAR-check, enten i vognen eller ved skærmen. Så dommeren vil have en tillægstid for det, som er sket på banen, og VAR vil melde ind, hvor meget tid de har “spildt”. De to tal tilsammen vil give den reelle tillægstid. Og så kan der jo i tillægstiden ske noget, der gør, at der lægges yderligere tid til. Det er derfor, at stadion typisk vil meddele, at der er lagt mindst x minutter til, siger Jan Carlsen.

AGF fortalte mandag formiddag, at man har droppet protesten, da man har valgt at acceptere Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning. Jacob Nielsen har ligeledes undskyldt for at have kaldt FCK for manipulerende. Den undskyldning har FCK accepteret.

Aarhus-klubben er fortsat på tredjepladsen i Superligaen, mens FCK følger efter på fjerdepladsen, to point efter AGF.

Du kan klikke her og læse Jacob Nielsens undskyldning. Du kan klikke her og læse FCK’s accept af Jacob Nielsens undskyldning. Og så kan du klikke her og læse Jørgen Daugbjerg Burchardts vurdering af situationen i Parken.

Jan Carlsen har Carlsens Corner i Tipsbladet, hvor han ugentligt skriver om dommerfaget. Læs hans seneste klumme her.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

– Det er en gigantisk fiasko

AGF dummer sig mod Fredericia

Nartey scorede igen for Lyon

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

FCK-bænken var rasende!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt