Da Jørgen Daugbjerg Burchardt fløjtede opgøret mellem FC København og AGF af, førte AGF med 3-2, men i stedet for en sejr kom David Nielsens tropper kun hjem med et enkelt point.
Det skyldes, at VAR kaldte dommeren til skærmen for at genvurdere, om der var begået et straffespark i forbindelse med at bolden træf Benjamin Hvidts arm.
Og straffespark var der, vurderede Jørgen Daugbjerg Burchardt, der altså satte spillet i gang igen, og efter Jonas Winds udligning til 3-3 fløjtede kampen af for anden og sidste gang.
Ikke overraskende er der blevet sagt og skrevet meget om, hvad der foregik i slutfasen af opgøret fra Parken. AGF’s spillere og ledere var ikke overraskende irriterede over kendelsen, mens Jørgen Daugbjerg Burchardt gav AGF en undskyldning for at have fløjtet kampen af, inden VAR havde vurderet situationen omkring det mulige straffespark.
Men har dommeren overhovedet lovhjemmel til at genstarte et opgør, der er fløjtet af? Ja, siger dommerobservatør og medlem af DBU’s lovgruppe Jan Carlsen.
– Der er i VAR-protokollen lovhjemmel til at foretage et gennemsyn og genoptage spillet efter slutfløjt (også i 1. halvleg), så længe dommerne ikke har forladt banen. I Bundsligaen havde man sågar en situation, hvor dommerne måtte hente spillerne op på banen igen efter 1. halvleg, da de bare var gået, mens der blev checket, siger Jan Carlsen til tipsbladet.dk om gårsdagens VAR-gennemsyn.
Efter opgøret var Jacob Nielsen – der siden har undskyldt til FCK for at kalde dem for manipulerende over for dommeren – også sur over, at der var lagt seks minutters tillægstid til i opgøret. Det samme var træner David Nielsen.
Heller ikke her er der meget at komme efter for AGF, der da også har trukket protesten over afslutningen af FCK-AGF tilbage.
– Det er suverænt dommerens skøn, hvor meget tid der skal lægges til. Det er typisk tid, som er gået tabt på grund af udskiftninger, skadesbehandlinger, bevidst langsomme igangsættelser – og hvad som helst andet.
– Og som noget nyt også den tid, der er gået tabt, fordi spillets genoptagelse bliver forsinket på grund af VAR-check, enten i vognen eller ved skærmen. Så dommeren vil have en tillægstid for det, som er sket på banen, og VAR vil melde ind, hvor meget tid de har “spildt”. De to tal tilsammen vil give den reelle tillægstid. Og så kan der jo i tillægstiden ske noget, der gør, at der lægges yderligere tid til. Det er derfor, at stadion typisk vil meddele, at der er lagt mindst x minutter til, siger Jan Carlsen.
AGF fortalte mandag formiddag, at man har droppet protesten, da man har valgt at acceptere Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning. Jacob Nielsen har ligeledes undskyldt for at have kaldt FCK for manipulerende. Den undskyldning har FCK accepteret.
Aarhus-klubben er fortsat på tredjepladsen i Superligaen, mens FCK følger efter på fjerdepladsen, to point efter AGF.
Du kan klikke her og læse Jacob Nielsens undskyldning. Du kan klikke her og læse FCK’s accept af Jacob Nielsens undskyldning. Og så kan du klikke her og læse Jørgen Daugbjerg Burchardts vurdering af situationen i Parken.
Jan Carlsen har Carlsens Corner i Tipsbladet, hvor han ugentligt skriver om dommerfaget. Læs hans seneste klumme her.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Ny nedtur for Ansu Fati
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
