Eksperter revser FCK-stjerne for krammer

FC København led lørdag endnu et pinligt nederlag, og ifølge Stig Tøfting og Per Frimann burde Mohamed Daramy derfor ikke have krammet en OB-spiller efter slutfløjtet.



FC København løb lørdag ind i en stor nedtur i Odense, da de danske mestre tabte med 2-1 til OB, og efterfølgende udtalte Nicolai Boilesen, at der var tale om en uværdig præstation af mestrene. 

Og i TV3 Sport-studiet søndag blev der så kigget tilbage på FC Københavns skuffende indsats, hvor Stig Tøfting og Per Frimann blandt andet undrede sig over, at Mohamed Daramy efter slutfløjtet stod og krammede OB-spilleren Yankuba Minteh, der blev matchvinder i lørdagens opgør. 

– Jeg havde ikke stået, hvis jeg havde tabt en kamp, og omfavnet eller været i nærheden af en af mine modstandere. Men jeg har heller aldrig stået og talt med min modstander inden en kamp, lød det således fra Stig Tøfting i studiet.

– Jeg har ikke gået ud på banen for at stå og tale med mine modstandere inden kampe. Da jeg spillede mod Thomas Gravesen, hvor han var i Vejle og jeg var i Aarhus, da var jeg altså ikke oppe at stå og give ham en krammer, lige inden jeg skulle nærmest halvvejs i krig med ham. 

Studievært Signe Vadgaard pegede herefter på, at en krammer i den givne situation også kan sende et vist signal.

– Jamen, sådan har jeg haft det. Folk må selv om, hvordan de har det. Jeg kan ikke nikke genkendende til, at man står der efterfølgende og omfavner modstanderen, lød det fra Stig Tøfting.

– Altså, så kan man snakke sammen bagefter på et andet tidspunkt. Men det må folk jo om. Jeg havde i hvert fald aldrig gjort det. Og kommer heller aldrig til det, heller ikke i old boys! Hvordan skal man kunne være klar til at gå ud og være i kamp mod hinanden, og så stå og være bedste venner fem minutter inden? Der skal du være klar til at sparke den anden midtover. Og så står man og krammer igen bagefter. 

Også Per Frimann mente, at Mohamed Daramy burde have droppet krammeren efter slutfløjtet.

– Det er også noget med, at når du taber en kamp på den her måde, på det her tidspunkt, når du ved, hvad der er af tryk på hele klubben, på din træner og på omgivelserne… så er det bare ud af banen. Altså, ret hurtigt faktisk. Ned i omklædningsrummet og skamme sig, lød det således fra Frimann.

Mohamed Daramy og FC København skal næste i gang i aktion onsdag aften, hvor de danske mestre møder Sevilla på hjemmebane i Champions League. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’