En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og AGF.



FARUM (Tipsbladet)

FC Nordsjælland – AGF 2-0 (1-0)
1-0 Benjamin Nygren (45.).
2-0 Sindre Walle Egeli (82).

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Fabrizio Romano skrev i går, at Mario Dorgeles kan være fortid i FC Nordsjælland til sommer, da der er bud efter fra ivorianeren fra Premier League og andre store ligaer. Og det forstår man godt efter en kamp som i aften, hvor Dorgeles var livlig og satte mange ting i gang, samtidig med at han lavede vigtige erobringer og forsøgte at sætte gang i det tempo, som som hjemmeholdet manglede før pausen. Benjamin Nygren, der før kampstart blev kåret til Årets Spiller i FC Nordsjælland, leverede også en rigtig fin kamp endnu engang. Det samme gjorde Sindre Walle Egeli, der noterede sig for både assist og scoring.

AGF:
Efter 15 indkasserede mål i de forudgående fem kampe skulle AGF have styr på defensiven i dag, og den mission lykkedes gæsterne glimrende med i første halvleg – lige indtil halvlegens sidste afslutning, hvor Benjamin Nygren kunne score til 1-0. Trods det defensive udgangspunkt lykkedes AGF ellers med at komme frem til et par gode tilbud, hvor især Mads Emil Madsen skulle have udnyttet en god dribletur af Kristian Arnstad. Netop nordmanden var arkitekten bag meget af det, der fungerede for gæsterne. I målet gjorde tilbagevendte Jesper Hansen også en fin figur for AGF.

Kampens værste

Det er ingen skam at tabe på udebane mod FC Nordsjælland, og AGF var spillemæssigt også rigtigt godt med i store dele af dagens kamp. Men det virker symptomatisk, at århusianerne efter en solid defensiv præstation i første halvleg lige kommer et splitsekund for sent i de døende sekunder af første halvleg, så man går til pause bagud. Frygtelig timing, og det er noget, der ofte sker for et hold, der ikke har tur i den, men det må selvfølgelig ikke ske, at man indkasserer lige før pausefløjtet. Uwe Rösler gik da også direkte ned i omklædningsrummet efter scoringen, forståeligt frustreret.

Nederlaget i dag var det sjette i træk for AGF, og det store spørgsmål er nu, om Uwe Rösler også er cheftræner i klubben efter sommerferien. Der skal i hvert fald ske noget nyt i AGF.

Bør AGF fortsætte med Uwe Rösler som træner?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Kampens detalje

Efter syv minutter så det ud til, at FC Nordsjælland skulle have straffespark, da bolden ramte Tobias Mølgaard på armen efter et hjørnespark. Efter et VAR-tjek slap AGF med skrækken, men det er efterhånden svært at få øje på en konsistent linje, når det kommer til hånd på bolden i feltet.

Derudover var det også iøjnefaldende, at Leopold Wahlstedt var tilbage på bænken i dag efter at have fået tre kampe, hvor svenskeren indkasserede ni mål. Jesper Hansen gjorde det rigtigt godt i dag, og det tegner umiddelbart ikke specielt godt for Wahlstedts fremadrettede situation i AGF, at svenskeren så hurtigt ryger tilbage på bænken.



Sønderjyske – FC Midtjylland

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

FC København – Brøndby IF

Her er Kamil Wilczek i dag

Superliga-legende stråler som 41-årig

Randers FC – OB

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Viborg FF – Vejle Boldklub

Liverpool ydmyget

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Agger og Kahlenberg var specielt

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front