‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

FC København undlod store vinterindkøb til forsvaret og midtbanen, da mulighederne skal holdes åbne.



Der skulle tælles til syv i forsvaret og til fire på den centrale midtbane. Og der skulle ikke købes stort ind til nogle af kæderne på grund af et større puslespil til sommer.

Det er konklusionen fra FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i evalueringen af vinterens transfervindue.

På den centrale midtbane havde FCK i forvejen Thomas Delaney, William Clem og Mads Emil Madsen. Derudover forventes Magnus Mattsson tilbage i næste sæson.

Derfor valgte FCK at hente midtbanespilleren Amir Richardson ind på en lejeaftale frem til sommer, forklarer Sune Smith-Nielsen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Når vi starter sæsonen, skal vi have fire dygtige centrale midtbanespillere, siger Sune Smith-Nielsen.

– Der kunne vi tælle til tre, og derfor var det vigtigt for os at tilføre truppen en spiller mere, og igen var vi nødt til at tage den konklusion, at vi kunne ikke købe en spiller, for vi har mange forskellige scenarier til sommer.

Til sommer vender de 18-årige midtbanetalenter Hunor Németh og Dominik Sarapata tilbage fra udlån. Det er med i kabalen.

– Der var et større puslespil, vi skulle gøre op, og derfor ville vi ikke låse os på at købe en spiller, hvis det kunne forhindre en af vores unge spillere, eller hvis det kunne forhindre os i at gøre ting til sommer, siger Sune Smith-Nielsen.

I forsvaret var der et tilsvarende puslespil, der skulle gå op for FCK. Klubben valgte to kortsigtede løsninger til at lukke hullet på højre back i form af Kenay Myrie og Aurélio Buta.

På den position forventes Marcos Huescas tilbage efter en skade.

– Vi er nødt til at have perspektivet, at til sommer kommer Huescas tilbage, så det gav ingen mening for os at købe en højreback, forklarer sportsdirektøren.

Det betyder samtidig, at Junnosuke Suzuki efter planen skal spille i det centrale forsvar og ikke vikariere på backen.

Derfor valgte FCK at sende stopperen Munashe Garananga på lejeaftale, mens klubben sagde farvel til backen Yoram Zague.

FCK, som søndag gæster FC Midtjylland i Superligaen, har denne vinter valgt ikke at hente forstærkninger til angrebet.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Kæmpe nyhed i udlandet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Det har hjemsøgt Højbjerg



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Albert Rudé er færdig i Kolding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Viser målform før vigtig landskamp

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’