Færdig i AaB – SSE22 trækker sig fra driften

Jan Peters er færdig som bestyrelsesformand i AaB. Investorgruppen SSE22 trækker sig også fra driften i AaB.



Uroen i AaB har fået en foreløbig kulmination, idet tyske Jan Peters træder tilbage som bestyrelsesformand i AaB og samtidig udtræder af bestyrelsen i fodboldklubben.

Det oplyser AaB i en børsmeddelelse.

– Den seneste udvikling i og omkring klubben har vist behovet for og ønsket om forandring, og at jeg trækker mig, skal opfattes som et klart tegn på vores ambition om at gøre, hvad der er bedst for AaB på nuværende tidspunkt, siger Jan Peters.

Nyheden kommer, efter den nordjyske fodboldklub har været inde i et massivt stormvejr.

En nedrykning, to trænerfyringer, en fyring af sportsdirektør, fans, der krævede ejernes afgang, og en utilfreds sponsor er bare nogle af de ting, der er foregået i Aalborg.

Foruden Jan Peters afgang oplyser AaB, at den tyske investorgruppe Sports Strategy Excellence 22 (SSE22), trækker sig fra den aktive involvering i driften af AaB.

– Denne ændring sker som svar på den feedback og kritik, som SSE22 har modtaget, og som er blevet anerkendt og taget alvorligt. Bestyrelsen og AaB’s daglige ledelse vil arbejde tæt sammen, og den højeste prioritet er udnævnelsen af en ny sportschef og cheftræner, lyder det på AaB’s hjemmeside.

SSE22 med blandt andre Jan Peters købte sig i marts 2023 ind i den nordjyske klub.

I foråret 2024 tilførte de tyske investorer så 45 millioner kroner yderligere og overtog aktiemajoriteten i fodboldklubben.

Den turbulente tid i Aalborg begyndte, da klubben fyrede cheftræner Menno van Dam med få runder tilbage af Superligaen for efterfølgende at rykke ud af landets bedste række.

Derefter skilte klubben sig også af med den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, der blot nåede fem kampe på sidelinjen, mens sportsdirektør James Gow ligeledes mistede sit job efter nedrykningen.

Nedrykningen førte til massiv uro og kritik af bestyrelsesformand Jan Peters og resten af SSE22.

Fansene ytrede sig stærkt kritisk over for det tyske ejerskab og krævede Peters’ afgang.

Senest meldte fagforeningen 3F Aalborg, som er sponsor i den nordjyske klub, ud, at AaB skulle på banen og forklare sig som følge af en mulig sag om mobning i klubben.

Den mulige sag drejede sig ifølge Nordjyske og Tipsbladet om den tidligere cheftræner Menno van Dam og en unavngiven person omkring klubbens førstehold.

Jesper Brøchner Thing er foreslået som ny bestyrelsesformand for AaB og vil være på valg på en ekstraordinær generalforsamling snarest muligt som afløser for Jan Peters.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse