Rasmus Falk jagter revanche i FCK

FC København-stjernen fik meget af efteråret ødelagt med en skade, men nu er midtbanespilleren klar.



Rasmus Falk er en af Superligaens største stjerner – når han er klar. 

Lige præcis det har han kæmpet med de senere år. Han missede en del af efteråret med en skade, og tilbage i efteråret 2021 måtte han også holde en ufrivillig pause på nogle måneder.

FC København-profilen er dog tilbage for de regerende mestre, som får brug for ham i et efterår, hvor man skal lukke et hul på otte point op til FC Nordsjælland for at vinde DM-guld. Selv ser Rasmus Falk sig stadig som en af FC Københavns stjernespillere, selv om han har kæmpet med skaderne.

I et interview med Discovery+ sætter han ord på foråret, hvor han jagter revanche i FC København.

– Jeg kender mit topniveau, og jeg ved godt, hvad jeg stræber efter. Jeg ved også godt, at jeg har kæmpet med noget og været begrænset i baglåret, og jeg har også arbejdet hårdt på, at det skal blive mindre og mindre. Men jeg ved også godt, at når jeg træner på det niveau, jeg kan, og er tilbage i gear, så er jeg klar over, hvad jeg står for. 

Selv lader det til, at Rasmus Falk er tilfreds med, at han kan bygge kroppen op gennem en længere pre season. På den måde kan han trænes i form og ikke bare spilles i form, hvilket havde været tilfældet, hvis Superligaen kørte i fuld fart. 

– For mig handler det om at bygge kroppen op igen. Jeg var ved at komme ind i et godt flow heldigvis, inden sæsonen sluttede og var også med omkring kampene igen, men havde lidt begrænsninger på, hvor meget jeg måtte spille.

– Så det handler om at komme ud at spille kampe nu og være med i alle træninger og være klar. Samtidig være fornuftig i forhold til at jeg har lidt historik med baglåret. Men jeg er glad for, hvor jeg står i det, og jeg håber, at jeg kan bidrage med meget mere i næste halvsæson, når det skal afgøres, fortæller han.

Se hele interviewet med Rasmus Falk i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Stor hyldest af Mike Tullberg