RANDERS (Tipsbladet) – Det kan jeg godt. Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til som fodboldspiller. Som træner. Vi er udøverne, alle de andre er tilskuere, og vi skal ikke lytte til nogen som helst holdninger eller meninger. Vi skal være fuldstændig ligeglade og gøre vores arbejde.
Sådan svarer Andreas Cornelius på Tipsbladets spørgsmål om, hvorvidt han i den lange periode, hvor han har været ukampdygtig og er blevet nævnt helt færdig som spiller, har kunnet abstrahere fra især fansenes ytringer derom.
Lidt senere i interviewet tilføjer FC København-angriberen om ovennævnte citat:
– På en måde skal jeg lige rette mig selv. Vi er jo ikke ligeglade med fans, men vi skal passe på ikke at blive påvirkede af holdninger og meninger og sådanne nogle ting, for i bund og grund skal vi bare præstere. Om fansene synes, vi er gode eller dårlige, så gør det ikke vores præstationer bedre.
– Jeg synes, vi har fantastiske fans, og de er meget loyale.

Ordene kommer efter en 4-0-sejr i Randers, hvor FC København i den grad satte sig selv i pole position. Med nu fire point ned til FC Midtjylland.
Det betyder, at FC København allerede mandag kan blive mestre, hvis ulvene taber ude mod Brøndby, og ellers kan løverne selv afgøre det hele søndag hjemme i Parken.
Andreas Cornelius, der kom på måltavlen mod Randers med sit første mål i 2025, ville dog ligesom det meste af FCK-holdet ikke tale for meget om guld endnu.
– Altså, hvad fanden skal vi sige? Det eneste, der er at sige, er jo, at vi må gå ud fra, at vi skal ud at vinde den næste kamp. Så må vi se, hvad der sker i løbet af ugen, men altså, vores fokus ligger bare på at vinde den næste, siger han og tilføjer om holdet og sin egen præstation:
– Det er en god kamp, vi spiller alle godt i dag, og vi gør hinanden bedre. Der var godt relationer og bevægelser. Det hele blev lettere af, at alle ramte deres niveau. Vi gjorde hinanden bedre. Det var bare perfekt.
– Jeg synes, at efter jeg er kommet tilbage, har jeg bidraget med meget i mange kampe. I dag nu med et mål, de andre gange med assist. Mit spil er jo noget, hvor jeg også bidrager med andre ting, og det tror jeg også, at træneren synes, for jeg spiller jo, og vi vinder.
– Selvfølgelig er mål og assists vigtige, men der er rigtig mange ting i en fodbold, som også er vigtige i forhold til holdets udtryk, men det kan bare nogle gange være lidt nemmere at se på mål og assists. Når jeg er klar, spiller jeg hver eneste gang.
Andreas Cornelius scorede det sidste mål i 4-0-sejren over Randers.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED