Rygterne om ny træner koger: FCK nægter at sende Kvist ud til pressen

FC København er kædet sammen med Jess Thorup som ny cheftræner, men klubben vil ikke kommentere historien.



FC København har angiveligt udset sig den tidligere FC Midtjylland-cheftræner Jess Thorup som den fyrede Ståle Solbakkens afløser på trænersædet i FCK.

Søndag formiddag kunne avisen B.T. fortælle, at FCK skulle have nået til enighed med Thorup, som skulle købes fri af sin aftale i den belgiske klub Genk for mellem fire og fem millioner kroner, og det forventes, at Thorup præsenteres mandag.

Genk bekræftede søndag, at klubben var informeret om FCK’s interesse i Thorup, hvorfor samtaler med den danske træner og hans bagland var i gang. Fra FCK kom der ikke en lyd om rygterne.

Den tavshed varede ved efter søndagens FCK-sejr på 4-2 over Lyngby i Parken, hvor FCK nægtede at sende den midlertidige sportslige leder, William Kvist, ud til pressen.

I stedet kom den vikarierende cheftræner, Hjalte Bo Nørregaard, og han lod ikke til at vide meget om søndagens historie.

– Jeg ved ikke noget, jeg har været på arbejde. Vi har snakket om Lyngby og kampen, og hvad der sker i morgen (mandag, red.), det sker i morgen. Jeg har ikke nogen påvirkning af det alligevel, sagde FCK-vikaren.

Nørregaard slog efter søndagens kamp fast, at han ikke har lagt billet ind på den faste plads som cheftræner i klubben.

– Lige fra starten har det været rimelig klart, hvad der skulle ske, så sådan er det.

FCK-profilen Viktor Fischer var heller ikke meget for at tale om den indsigt, han har om Thorup fra et U21-EM med Danmark i 2015, hvor Thorup var træner.

– Jeg kender ikke bedre til ham end en U21-slutrunde med Danmark i 2015 og den tid, han havde i FC Midtjylland, hvor han var stærk.

– Jeg ved også, han har gjort det ganske godt i Belgien. Andet ved jeg ikke, og andet tør jeg ikke sige, lød det fra Fischer, som tilføjede:

– Jeg vil have, at den er officiel, før jeg tør gå ind at snakke om det.

50-årige Jess Thorup har været i Genk siden 24. september. Han har foruden Genk, FCM og det danske U21-landshold også været træner for belgiske Gent og Esbjerg.

Han har vundet en pokaltitel med Esbjerg og et dansk mesterskab med FCM.

/ritzau/





► LIVE

LIVE: Dolberg opereret efter grim skade

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Her er Kasper Hjulmands nye job



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Ronaldo undskylder for drama i København

Tjente millioner på FCK-kamp

AGF vil have mangemillionær på toppost



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner

Disney præsenterer europæiske tv-profiler

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas

Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt

FC København-spiller vender hjem med nul minutter