Isak Bergmann Johannesson startede inde i begge kampe mod PSV, og han kom på måltavlen i det første opgør i Eindhoven, men i Superliga-regi har 2022 indtil videre været en sløj omgang for det islandske stortalent, som FC København købte for mere end 30 millioner kroner i sommer.
I de første tre kampe var midtbanespilleren hele ude af kamptruppen og spillede i stedet U19-fodbold, mens de to seneste opgør mod FC Midtjylland og FC Nordsjælland samlet har budt på otte minutters spilletid.
Hovedpersonen forsøger at tage situationen med oprejst pande.
– Jeg synes, det er naturligt, at en 18-årig knægt ikke altid når sine mål. Jeg føler, at jeg har arbejdet mig tilbage, og jeg scorede ude mod PSV og lavede et oplæg mod FC Midtjylland. Så var der en svær kamp hjemme mod PSV, men overordnet synes jeg, at jeg har arbejdet mig godt ud af modgangen, siger Isak Bergmann Johannesson til fotbolti.net og tilføjer:
– Modgangen vil helt klart fortsætte i et vist omfang. Det handler om at håndtere den rigtigt. Det ville være unaturligt, hvis der ikke var nogen modgang for en ung spiller. Det har der været, og det vil der også være i fremtiden.
– Jeg skal være tålmodig og tackle det på den rigtige måde. Jeg skal arbejde hårdt til træning og ikke blive irriteret på træneren eller sådan noget.
Isak Bergmann Johannesen har spillet 19 kampe for FC København siden sin ankomst og scoret tre mål. Det er i høj grad i de europæiske kampe, at islændingen har tanket minutter på banen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
