De var igennem en vanskelig sæson sammen, men Ruben Sellés har kun positive ting at sige om Mohamed Elyounoussi.
Sellés og Elyounoussi er begge fortid i Southampton efter sidste sæson, hvor den sydengelske klub endte sidst i Premier League, men den spanske træner, der har en fortid som assistenttræner i FC København, var begejstret for den 28-årige nordmand, der i sidste uge skiftede til de danske mestre.
– ‘Moi’ er en fantastisk knægt. Han har en vidunderlig familie, og han gør alt for sin familie. Han er en spiller, der altid giver dig 100 procent. Han har et stort hjerte. Det har været en fornøjelse at arbejde med ham, siger Ruben Sellés til Tipsbladet.
Den 40-årige spanier, der nu er cheftræner for Reading i den tredjebedste engelske række, er ikke i tvivl om, at Mohamed Elyounoussi kan blive en rigtig stor stjerne i FC København.
– ‘Moi’ har alle kvaliteterne, og han tager til Skandinavien, hvor han kender kulturen, byen og klubben. Hans spillemæssige kvaliteter er gode nok (til at blive en stor stjerne, red.), lyder det fra Sellés, der var assistent under Jess Thorup i 2021/22-sæsonen.
Ifølge Ruben Sellés kan Jacob Neestrup se frem til at råde over en spiller, der tager et stort ansvar og altid leverer en stor arbejdsindsats.
– ‘Moi’ vil altid være en spiller, der arbejder for holdet. Han er en meget dynamisk spiller, der kan spille på kanten og som offensiv midtbanespiller. Hans defensive kvaliteter er en fordel for en spiller på hans position. Han er altid klar til at lægge pres på modstanderen og til at gå ind i en duel, lyder det fra Sellés.
– Han er meget hurtig i omstillinger og han har kvalitet i sin boldomgang. Han er god til at finde rum mellem kæderne og god til at bryde igennem og score mål.
Ifølge den tidligere Southampton-cheftræner er Mohamed Elyounoussi ‘uden tvivl’ bedst på kanten, hvor nordmanden også optræder for det norske landshold.
Ruben Sellés var cheftræner for Southampton i 18 kampe i sidste sæson. Sidste kamp var 4-4-opgøret mod Liverpool (Foto: Michael Steele/Getty Images)
Et godt match
Ét mål i 38 kampe blev det til for Mohammed Elyounoussi i sidste sæson, men ifølge Ruben Sellés er det ikke et udtryk for, at nordmanden var uskarp foran mål.
– Nej, jeg tror, at det handlede om holdets dynamik. Han blev ikke bragt i situationer, hvor han kunne score mål. Længere er den ikke. Hvis du ser på hans karriere, så ser du en spiller, der godt kan score mål, siger Ruben Sellés.
– Sådan er det nogle gange med statistikker. For os, der arbejder med fodbold, er man nødt til at kunne se mere end statistikker. Nogle gange var det ham, der skabte et mål ved at åbne banen op eller ved at assistere.
Mohamed Elyounoussi talte med Ståle Solbakken om FC København i juni, og den norske offensivspiller har også talt med Ruben Sellés om de danske mestre.
– I de tidlige stadier talte vi lidt om det, og jeg har selvfølgelig intet andet end positive ting at sige om FCK. Jeg rådgav ham ikke, jeg gav ham bare min mening, fordi jeg selvfølgelig har været der, hvilket han vidste, siger Sellés, der ikke er overrasket over Elyounoussis beslutning om at fortsætte karrieren i dansk fodbold:
– Nej, jeg synes, at FCK er en glimrende klub, og han har sine grunde til at tage dertil. Jeg tror, at han bliver glad i København. FCK’s fans kommer til at elske ham, for han kommer til at blive meget vigtig for deres hold.
– Jeg tror, at det er et godt match, og det handler altid om at være et sted, hvor man føler sig glad og komfortabel. Så jeg synes, at han har taget en rigtig god beslutning.
Tipsbladet har også talt med Ståle Solbakken om Mohammed Elyounoussis skifte til FC København. Det interview kan du læse HER.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
