Nogle trænere bliver en succes ved at holde en stram organisation i holdet med meget lidt frihed og med meget fokus på strukturen. Et eksempel kan være José Mourinho. Og så er der den anden type, som offensivt tror meget på frihed under ansvar og lader spillerne finde deres egne løsninger. Det kunne for eksempel være Pep Guardiola.
Fælles for de to er, at de er blandt de absolut bedste trænere i verden, og at de er det, fordi de finder måder at udnytte både holdets og spillernes individuelle kvaliteter bedst.
Og det er ikke kun på banen, det gælder om at få det optimale ud af holdet og medarbejderne, det gør det også i organisationen bag fodboldholdet, og det er ifølge Svend Graversen, der er FC Midtjyllands nye sportschef, den fornemmeste opgave, han har.
Derfor er det eksempelvis også med kyshånd, at han tager imod Ove Pedersen som assisterende sportschef.
– Ove er en fantastisk hjælp. Det er en person, som er vidende, og han har fingeren på pulsen omkring Superligaen, dansk fodbold og nordisk fodbold for den sags skyld, fordi han er berejst i Norge og Sverige. Vi har fået en god start, og samarbejdet er godt. Det er en gave til klubben og mig, at vi kan bruge hinanden, og min rolle handler om, at jeg skal have det bedste ud af de mennesker, der er i organsationen, siger Svend Graversen til tipsbladet.dk.
Mens Svend Graversen ikke er så kendt i offentiligheden, er der ingen tvivl om, at man i FC Midtjylland har høje tanker om klubbens nye sportschef. Graversen har i mange år været i klubben, og han var en af hovedarkitekterne bag klubbens akademi, som har fremavlet mange dygtige fodboldspillere – blandt andre Simon Kjær, Winston Reid og Pione Sisto.
Og da FC Midtjylland tilbage i sommeren 2015 vandt det danske mesterskab, skrev bestyrelsesformand Rasmus Ankersen et blogindlæg på tipsbladet.dk, hvor han pegede på hemmeligheden bag mesterskabet og klubbens succes – han pegede på Svend Graversen og det arbejde, Graversen og teamet havde leveret med FC Midtjyllands imponernede akademi.
Og akademiet kommer fortsat til at have en stor rolle i Svend Graversens arbejde, fortæller sportschefen.
– Jeg er sportschef med stort S, og det betyder, at jeg sparrer med de mange fantastiske mennesker, der er her i klubben. Jeg skal have finger på pulsen i den sportslige afdeling – fra miniakademiet, til akademiet og til Superligaen. Det er den primære opgave. Det handler om kontinuitet, så vi fortsætter det gode arbejde her i klubben, siger Svend Graversen.
Mens Svend Graversen har været med til at udvikle FC Midtjylland og tegne klubben internt gennem mange år, har han ikke offentligt været ansigtet på det sportslige i FC Midtjylland før nu. Det betyder blandt andet også, at der kommer områder, som Svend Graversen ikke har så stor erfaring i – for eksempel på tranfsermarkedet, hvor bestyrelsesformand Rasmus Ankersen kaldte Graversen for en novice.
– Jeg tror jo, at alle i en ny funktion har styrker og svagheder, og min styrke er internt i klubben, hvor jeg kender setuppet. Nogle sider skal man udvikle på, og heldigvis kan jeg sparre med dygtige mennesker som Ove, Claus, Rasmus og Jess (Pedersen, Steinlein, Ankersen og Thorup, red.). Jeg har ikke meget erfaring i den del, og sådan er det. Der er udviklingspunkter, hvor jeg kan dygtiggøre mig, siger Svend Graversen.
I en klub som FC Midtjylland er akademiet vigtigt, men det vigtigste er stadig resultaterne på førsteholdet, og på det seneste har resultaterne været gode, målene er fløjet ind bag modstandernes keepere, og generelt viriker det meget spændende med FC Midtjyllands 3-4-3-opstilling, som træner Jess Thorup har valgt at spille.
– Jess og teamet laver et fantastisk stykke arbejde. De har været udfordret af, at der har været mange kampe, og at de ikke har kunnet træne så meget, men nu begynder der at være kontinuitet i træningen, og som sportschef er jeg glad for at se, at tingene flytter sig i den rigtige retning. Spillet på banen bliver klarere og klarere, siger Svend Graversen, hvis begejstring over 3-4-3-formationen måske ikke er lige så stor som hos fans af FC Midtjylland:
– Det er for mig bare en formation. Jeg kigger efter udtrykket. Jeg er glad for den måde, vi griber kampene an på i øjeblikket, og der bliver arbejdet stenhårdt hver eneste dag fra Jess (Thorup), Bak (Kristian Bach Bak), Lars (Knudsen) og Søren Bjerg (Jensen). Det er det vigtigste. Så vil der være op- og nedture, og sådan er det, siger han.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
