FC Nordsjælland – AGF

FC Nordsjælland og AGF spiller en direkte duel om at undgå sidstepladsen i top 6. FCN vandt sæsonens første indbyrdes møde på kunstgræsset.



Superliga

Dommer: S. Rasmussen

Fre 16. maj kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 2,02

Spil hos Betano

Odds fra juli 15, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland har kæmpet med at få samlet de ønskede point sammen i mesterskabsspillet, hvor de foreløbig otte runder blot har udløst otte point. 

Det er ikke dét stof, drømme er gjort af. Så kan de bedre tillade sig at drømme stort over det transferbeløb, de hiver ind, fordi det i denne uge blev offentliggjort, at Dortmund udløser deres købsoption på Daniel Svensson. 

Han har i foråret været udlejet til tyskerne, og nu smider de altså på den gode side af 60 millioner kroner for venstrebacken. Som altid dufter der af stærke handler og god økonomi i Farum.

På banen har det dog knebet med at sende en liflig duft af point ud over tribunerne, men de har dog holdt fast i en meget stærk hjemmebane på kunstgræsset med ni sejre og fem uafgjorte i deres første 15 kampe i sæsonen i Farum. 

De slog også AGF, da aarhusianerne var på besøg i november, men det holdt hårdt, for vi skulle helt ind i kampens overtid, før Milan Illoski scorede kampens enlige mål. 

I sidste års mesterskabsspil vandt FCN anderledes overbevisende mod AGF, for dengang endte det 7-2 til værterne. Alle målene dengang blev scoret af spillere, der ikke længere er hos FCN. Der er gang i svingdørene på Right to Dream Park.

AGF:

AGF har tabt fem kampe på stribe. Og de er alle fem endt 3-1. Det er … pusseløjerligt. Og også skidt.

Det betyder, at aarhusianerne er sunket til bunds i tabellen.

Efter et forår, der åbnede med to flotte sejre mod Sønderjyske og AaB, men siden kun har givet én sejr i de følgende 11 kampe, er skuffelsen stor hos De Hvii, hvor smilene er noget anstrengte efterhånden. 

De kan måske glæde sig over, at Patrick Mortensen stadig bomber mål ind, for han topper Superligaens målkongeliste med 20 træffere, men han har ikke scoret mod FCN i de seneste fire indbyrdes kampe.

Da AGF i seneste runde tabte 3-1 til rivalerne fra Randers, lød det fra tribunerne i Vejlby: Uwe Out. 

Ser vi bort fra, det måske havde givet bedre mening at råbe Uwe Raus efter tyskeren, er det dog en forståelig reaktion, for der er ikke meget saft, kraft og bid i AGF for tiden. 

Omvendt kan træneren jo kun bruge de spillere, der er til rådighed, og til kampen mod Randers sad for eksempel fire purunge spillere på bænken, som end ikke havde debuteret for AGF. 

Rösler er en dygtig træner, men det er svært at lave mirakler, hvis truppen ikke er til det. 

Både Frederik Tingager og Gift Links sad ude i seneste runde, men rygterne tyder på, at de er klar til kamp igen. 

Det er Tobias Bech til gengæld ikke, for han afsoner endnu en karantænedag.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Tobias Bech

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Dorgeles – Nygren, Nene, Egeli 

AGF: (3-5-2): Wahlstedt – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Bach, Madsen, Poulsen, Arnstad, Bejimo – Anderson, Mortensen

Dom:

Det kan jo ikke blive ved at ende med AGF-nederlag på 3-1. Kan det?

FCNs offensive trio, Egeli, Nene og Nygren har en bunke redskaber, der kan gøre ondt på AGF, og får gæsterne ikke Tingager og Links klar, kan de svært ved at stå mod værternes besnærende tempospil på kunstgræsset. 

Derfor kan det godt ende med endnu et AGF-nederlag, og hvis anfører Mortensen for femte gang i rap ikke får scoret mod FCN, er det svært at se, hvordan de skal yde modstand. 

Dommen lyder, at værterne vinder 3-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juli 15, 2025 00:29 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber



LIVE

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund


Nægtet adgang til Manchester United-træning

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Et kæmpe Superliga-scoop 

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

AGF henter dansk kantspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Silkeborg-profil har flere tilbud

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

– Jeg havde aldrig troet på det her

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Theo Sander søger væk fra FC København

FCN-anfører stopper karrieren

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Jess Thorup til jobsamtale

Christian Nørgaard afviste storklub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt



Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Han er færdig i Viborg


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Ingen i karantæne i Superliga-runden

– Nørgaard er meget, meget undervurderet

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening



Forlod FCK: Jeg var utilpas

I svime over dansker: ‘Har hele pakken’

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf



Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open