FC Nordsjælland – AGF

FC Nordsjælland og AGF spiller en direkte duel om at undgå sidstepladsen i top 6. FCN vandt sæsonens første indbyrdes møde på kunstgræsset.



Superliga

Dommer: S. Rasmussen

Fre 16. maj kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 2,02

Spil hos Betano

Odds fra juni 29, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland har kæmpet med at få samlet de ønskede point sammen i mesterskabsspillet, hvor de foreløbig otte runder blot har udløst otte point. 

Det er ikke dét stof, drømme er gjort af. Så kan de bedre tillade sig at drømme stort over det transferbeløb, de hiver ind, fordi det i denne uge blev offentliggjort, at Dortmund udløser deres købsoption på Daniel Svensson. 

Han har i foråret været udlejet til tyskerne, og nu smider de altså på den gode side af 60 millioner kroner for venstrebacken. Som altid dufter der af stærke handler og god økonomi i Farum.

På banen har det dog knebet med at sende en liflig duft af point ud over tribunerne, men de har dog holdt fast i en meget stærk hjemmebane på kunstgræsset med ni sejre og fem uafgjorte i deres første 15 kampe i sæsonen i Farum. 

De slog også AGF, da aarhusianerne var på besøg i november, men det holdt hårdt, for vi skulle helt ind i kampens overtid, før Milan Illoski scorede kampens enlige mål. 

I sidste års mesterskabsspil vandt FCN anderledes overbevisende mod AGF, for dengang endte det 7-2 til værterne. Alle målene dengang blev scoret af spillere, der ikke længere er hos FCN. Der er gang i svingdørene på Right to Dream Park.

AGF:

AGF har tabt fem kampe på stribe. Og de er alle fem endt 3-1. Det er … pusseløjerligt. Og også skidt.

Det betyder, at aarhusianerne er sunket til bunds i tabellen.

Efter et forår, der åbnede med to flotte sejre mod Sønderjyske og AaB, men siden kun har givet én sejr i de følgende 11 kampe, er skuffelsen stor hos De Hvii, hvor smilene er noget anstrengte efterhånden. 

De kan måske glæde sig over, at Patrick Mortensen stadig bomber mål ind, for han topper Superligaens målkongeliste med 20 træffere, men han har ikke scoret mod FCN i de seneste fire indbyrdes kampe.

Da AGF i seneste runde tabte 3-1 til rivalerne fra Randers, lød det fra tribunerne i Vejlby: Uwe Out. 

Ser vi bort fra, det måske havde givet bedre mening at råbe Uwe Raus efter tyskeren, er det dog en forståelig reaktion, for der er ikke meget saft, kraft og bid i AGF for tiden. 

Omvendt kan træneren jo kun bruge de spillere, der er til rådighed, og til kampen mod Randers sad for eksempel fire purunge spillere på bænken, som end ikke havde debuteret for AGF. 

Rösler er en dygtig træner, men det er svært at lave mirakler, hvis truppen ikke er til det. 

Både Frederik Tingager og Gift Links sad ude i seneste runde, men rygterne tyder på, at de er klar til kamp igen. 

Det er Tobias Bech til gengæld ikke, for han afsoner endnu en karantænedag.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Tobias Bech

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Dorgeles – Nygren, Nene, Egeli 

AGF: (3-5-2): Wahlstedt – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Bach, Madsen, Poulsen, Arnstad, Bejimo – Anderson, Mortensen

Dom:

Det kan jo ikke blive ved at ende med AGF-nederlag på 3-1. Kan det?

FCNs offensive trio, Egeli, Nene og Nygren har en bunke redskaber, der kan gøre ondt på AGF, og får gæsterne ikke Tingager og Links klar, kan de svært ved at stå mod værternes besnærende tempospil på kunstgræsset. 

Derfor kan det godt ende med endnu et AGF-nederlag, og hvis anfører Mortensen for femte gang i rap ikke får scoret mod FCN, er det svært at se, hvordan de skal yde modstand. 

Dommen lyder, at værterne vinder 3-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 29, 2026 12:40 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge