FC Nordsjælland – AGF

FC Nordsjælland og AGF spiller en direkte duel om at undgå sidstepladsen i top 6. FCN vandt sæsonens første indbyrdes møde på kunstgræsset.



Superliga

Dommer: S. Rasmussen

Fre 16. maj kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 2,02

Spil hos Betano

Odds fra juni 19, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland har kæmpet med at få samlet de ønskede point sammen i mesterskabsspillet, hvor de foreløbig otte runder blot har udløst otte point. 

Det er ikke dét stof, drømme er gjort af. Så kan de bedre tillade sig at drømme stort over det transferbeløb, de hiver ind, fordi det i denne uge blev offentliggjort, at Dortmund udløser deres købsoption på Daniel Svensson. 

Han har i foråret været udlejet til tyskerne, og nu smider de altså på den gode side af 60 millioner kroner for venstrebacken. Som altid dufter der af stærke handler og god økonomi i Farum.

På banen har det dog knebet med at sende en liflig duft af point ud over tribunerne, men de har dog holdt fast i en meget stærk hjemmebane på kunstgræsset med ni sejre og fem uafgjorte i deres første 15 kampe i sæsonen i Farum. 

De slog også AGF, da aarhusianerne var på besøg i november, men det holdt hårdt, for vi skulle helt ind i kampens overtid, før Milan Illoski scorede kampens enlige mål. 

I sidste års mesterskabsspil vandt FCN anderledes overbevisende mod AGF, for dengang endte det 7-2 til værterne. Alle målene dengang blev scoret af spillere, der ikke længere er hos FCN. Der er gang i svingdørene på Right to Dream Park.

AGF:

AGF har tabt fem kampe på stribe. Og de er alle fem endt 3-1. Det er … pusseløjerligt. Og også skidt.

Det betyder, at aarhusianerne er sunket til bunds i tabellen.

Efter et forår, der åbnede med to flotte sejre mod Sønderjyske og AaB, men siden kun har givet én sejr i de følgende 11 kampe, er skuffelsen stor hos De Hvii, hvor smilene er noget anstrengte efterhånden. 

De kan måske glæde sig over, at Patrick Mortensen stadig bomber mål ind, for han topper Superligaens målkongeliste med 20 træffere, men han har ikke scoret mod FCN i de seneste fire indbyrdes kampe.

Da AGF i seneste runde tabte 3-1 til rivalerne fra Randers, lød det fra tribunerne i Vejlby: Uwe Out. 

Ser vi bort fra, det måske havde givet bedre mening at råbe Uwe Raus efter tyskeren, er det dog en forståelig reaktion, for der er ikke meget saft, kraft og bid i AGF for tiden. 

Omvendt kan træneren jo kun bruge de spillere, der er til rådighed, og til kampen mod Randers sad for eksempel fire purunge spillere på bænken, som end ikke havde debuteret for AGF. 

Rösler er en dygtig træner, men det er svært at lave mirakler, hvis truppen ikke er til det. 

Både Frederik Tingager og Gift Links sad ude i seneste runde, men rygterne tyder på, at de er klar til kamp igen. 

Det er Tobias Bech til gengæld ikke, for han afsoner endnu en karantænedag.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Tobias Bech

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Dorgeles – Nygren, Nene, Egeli 

AGF: (3-5-2): Wahlstedt – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Bach, Madsen, Poulsen, Arnstad, Bejimo – Anderson, Mortensen

Dom:

Det kan jo ikke blive ved at ende med AGF-nederlag på 3-1. Kan det?

FCNs offensive trio, Egeli, Nene og Nygren har en bunke redskaber, der kan gøre ondt på AGF, og får gæsterne ikke Tingager og Links klar, kan de svært ved at stå mod værternes besnærende tempospil på kunstgræsset. 

Derfor kan det godt ende med endnu et AGF-nederlag, og hvis anfører Mortensen for femte gang i rap ikke får scoret mod FCN, er det svært at se, hvordan de skal yde modstand. 

Dommen lyder, at værterne vinder 3-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 19, 2025 05:24 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Stjernesalg på vej



LIVE

TransferLIVE: Brøndby kaprer ungt talent


Brasilianere mumificerer egyptere

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Afslører: Jagter milliondyr profil

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Vil kuppe FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


’95-5 i Brøndbys favør’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Jagter dansk målræv

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Holger Rune vinder

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub



Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Harder bombede forgæves for Danmark

’95-5 i FC Københavns favør’

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Thomas Frank var et emne i storklub

Går de på rov i Danmark?

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek



Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

70-30 i FC Midtjyllands favør

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

FCK meget tæt på vigtig transfer



Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov