FC Nordsjælland dropper protest

Oven på et møde i ledelsen mandag har FCN besluttet ikke at nedlægge protest efter søndagens kamp mod Brøndby.



FC Nordsjælland kommer ikke til at nedlægge protest efter Mathias Kvistgaardens scoring til 1-0 for Brøndby i søndagens kamp, der sluttede 1-1.

Det skriver den nordsjællandske klub på sin hjemmeside.

Dommer Lasse Graagaard fløjtede i situationen for hånd på bolden lige inden bolden krydsede stregen, og målet blev – i første omgang – underkendt.

Et VAR-tjek viste efterfølgende, at der ikke var nogen forseelse, og målet blev derfor godkendt.

FCN’s beslutning er kommet efter et møde i klubbens ledelse mandag.

– Efter at have lyttet til dommerens og dommerudvalgsformandens kommentarer og modtaget input fra flere personer med faglig indsigt, er det blevet meget tydeligt, at den eneste mulige konsekvens ved en protest fra FCN, på baggrund af den kampafgørende dommerfejl, er, at kampen kan blive spillet om, skriver klubben.

– Det er FCN-ledelsens overbevisning, at dette er en konsekvens, som kan risikere at straffe FCN, som ikke gjorde noget forkert eller havde skyld i den kampafgørende fejl. Og dermed ikke var den part, som begik den potentielt kampafgørende fejl.

Derudover har FCN også svært ved at se den logistiske mulighed for at få en eventuel omkamp afviklet på denne side af vinterferien.

– FCN’s samlede vurdering er derfor, at klubben ikke kommer til at følge op på den varslede protest efter kampen søndag aften, lyder det.

Formanden for dommerudvalget, Michael Johansen, har mandag fortalt, at dommer Lasse Graagaard gjorde alt rigtigt indtil fløjtet, og at man efter kampen brugte halvanden time på at gennemgå lyd og billeder for at kunne vurdere, om der var begået en fejl.

– Det er selvfølgelig dybt beklageligt, og det vil jeg gerne stadfæste, at der er sket en fejl helt faktuelt, og den beklagelse skal selvfølgelig gå til FCN, der bliver ramt af det her, siger formanden til TV 2 Sport.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job