Martin Frese har har i høj grad været plaget af skader i løbet af de senere år. Mod slutningen af sidste sæson fandt han imidlertid stablitet og spillede enkelte Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
Nu er hans kontrakt blevet forlænget indtil sommeren 2022, oplyser FC Nordsjælland på sin hjemmeside.
– Det har været nogle hårde år for mig, hvor jeg har haft tre ret alvorlige skader mere eller mindre lige efter hinanden. Det er speciel rent mentalt, at det har været udfordrende at komme igennem det hele. Det må jeg sige. Der har kun været én vej, hvis jeg gerne ville tilbage på banen.
Læs også:Brøndby-boss ser frem til et gensyn med læremesteren
– Jeg har måtte lytte til det, som klubbens fysioterapeuter har fortalt mig. Så jeg har fulgt deres programmer til punkt og prikke. Og så er det bare om at tro på, at man en dag står inde på banen igen, fortæller Frese om forlængelsen.
Og det glæder cheftræner Flemming Pedersen, at man igen har en kampklar Frese i truppen.
– Jeg er utrolig glad på Freses vegne. Jeg har kendt ham, siden han var 14-15 år gammel. Og at se en spiller, der har været i systemet i otte år, som forhåbentlig nu for alvor får lov at slå igennem. Efter så meget modgang. Det varmer virkelig mit hjerte.
Læs også:Celta-træner udelader Pione Sisto til testkamp
– Det gør altid rigtig ondt, når en spiller med et stort potentiale bliver nødt til at stoppe og opgive sin drøm. Og det skete for Emil Damgaard, der er en af Freses bedste venner, og som også spillede hos os. Derfor kan det slet ikke beskrives, hvor glad jeg er på Martins vegne.
Tidligere i karrieren har 22-årige Frese primært gjort sig på kanterne, men han er nu blevet rykket tilbage på backen, og han krydser fingre for, at det resulterer i mere spilletid.
– Tidligere har jeg spillet flere forskellige positioner på banen, men nu har jeg lagt mig lidt fast på en plads på backen. Vi har aftalt, det er der, trænerne vil bruge mig. Og det er jeg super tilfreds med. Jeg ser bare frem til, at jeg forhåbentlig kan få en masse minutter på banen.
Martin Frese startede inde som venstreback i sæsonens sidste kamp mod FC København.
Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Optakt: Danmark – Belgien
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
