FC Nordsjælland forlænger med skadesplaget back

FC Nordsjælland og Martin Frese er blevet enige om at forlænge samarbejdet indtil sommeren 2022.



Martin Frese har har i høj grad været plaget af skader i løbet af de senere år. Mod slutningen af sidste sæson fandt han imidlertid stablitet og spillede enkelte Superliga-kampe for FC Nordsjælland.

Nu er hans kontrakt blevet forlænget indtil sommeren 2022, oplyser FC Nordsjælland på sin hjemmeside.

– Det har været nogle hårde år for mig, hvor jeg har haft tre ret alvorlige skader mere eller mindre lige efter hinanden. Det er speciel rent mentalt, at det har været udfordrende at komme igennem det hele. Det må jeg sige. Der har kun været én vej, hvis jeg gerne ville tilbage på banen.

Læs også:Brøndby-boss ser frem til et gensyn med læremesteren

– Jeg har måtte lytte til det, som klubbens fysioterapeuter har fortalt mig. Så jeg har fulgt deres programmer til punkt og prikke. Og så er det bare om at tro på, at man en dag står inde på banen igen, fortæller Frese om forlængelsen.

Og det glæder cheftræner Flemming Pedersen, at man igen har en kampklar Frese i truppen.

– Jeg er utrolig glad på Freses vegne. Jeg har kendt ham, siden han var 14-15 år gammel. Og at se en spiller, der har været i systemet i otte år, som forhåbentlig nu for alvor får lov at slå igennem. Efter så meget modgang. Det varmer virkelig mit hjerte.

Læs også:Celta-træner udelader Pione Sisto til testkamp

– Det gør altid rigtig ondt, når en spiller med et stort potentiale bliver nødt til at stoppe og opgive sin drøm. Og det skete for Emil Damgaard, der er en af Freses bedste venner, og som også spillede hos os. Derfor kan det slet ikke beskrives, hvor glad jeg er på Martins vegne.

Tidligere i karrieren har 22-årige Frese primært gjort sig på kanterne, men han er nu blevet rykket tilbage på backen, og han krydser fingre for, at det resulterer i mere spilletid.

– Tidligere har jeg spillet flere forskellige positioner på banen, men nu har jeg lagt mig lidt fast på en plads på backen. Vi har aftalt, det er der, trænerne vil bruge mig. Og det er jeg super tilfreds med. Jeg ser bare frem til, at jeg forhåbentlig kan få en masse minutter på banen.

Martin Frese startede inde som venstreback i sæsonens sidste kamp mod FC København.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Optakt: Danmark – Belgien




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Konge benåder fængslede fans efter AFCON