Martin Frese har har i høj grad været plaget af skader i løbet af de senere år. Mod slutningen af sidste sæson fandt han imidlertid stablitet og spillede enkelte Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
Nu er hans kontrakt blevet forlænget indtil sommeren 2022, oplyser FC Nordsjælland på sin hjemmeside.
– Det har været nogle hårde år for mig, hvor jeg har haft tre ret alvorlige skader mere eller mindre lige efter hinanden. Det er speciel rent mentalt, at det har været udfordrende at komme igennem det hele. Det må jeg sige. Der har kun været én vej, hvis jeg gerne ville tilbage på banen.
Læs også:Brøndby-boss ser frem til et gensyn med læremesteren
– Jeg har måtte lytte til det, som klubbens fysioterapeuter har fortalt mig. Så jeg har fulgt deres programmer til punkt og prikke. Og så er det bare om at tro på, at man en dag står inde på banen igen, fortæller Frese om forlængelsen.
Og det glæder cheftræner Flemming Pedersen, at man igen har en kampklar Frese i truppen.
– Jeg er utrolig glad på Freses vegne. Jeg har kendt ham, siden han var 14-15 år gammel. Og at se en spiller, der har været i systemet i otte år, som forhåbentlig nu for alvor får lov at slå igennem. Efter så meget modgang. Det varmer virkelig mit hjerte.
Læs også:Celta-træner udelader Pione Sisto til testkamp
– Det gør altid rigtig ondt, når en spiller med et stort potentiale bliver nødt til at stoppe og opgive sin drøm. Og det skete for Emil Damgaard, der er en af Freses bedste venner, og som også spillede hos os. Derfor kan det slet ikke beskrives, hvor glad jeg er på Martins vegne.
Tidligere i karrieren har 22-årige Frese primært gjort sig på kanterne, men han er nu blevet rykket tilbage på backen, og han krydser fingre for, at det resulterer i mere spilletid.
– Tidligere har jeg spillet flere forskellige positioner på banen, men nu har jeg lagt mig lidt fast på en plads på backen. Vi har aftalt, det er der, trænerne vil bruge mig. Og det er jeg super tilfreds med. Jeg ser bare frem til, at jeg forhåbentlig kan få en masse minutter på banen.
Martin Frese startede inde som venstreback i sæsonens sidste kamp mod FC København.
Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Optakt: Danmark – Belgien
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
