FC Nordsjælland forlænger med skadesplaget back

FC Nordsjælland og Martin Frese er blevet enige om at forlænge samarbejdet indtil sommeren 2022.



Martin Frese har har i høj grad været plaget af skader i løbet af de senere år. Mod slutningen af sidste sæson fandt han imidlertid stablitet og spillede enkelte Superliga-kampe for FC Nordsjælland.

Nu er hans kontrakt blevet forlænget indtil sommeren 2022, oplyser FC Nordsjælland på sin hjemmeside.

– Det har været nogle hårde år for mig, hvor jeg har haft tre ret alvorlige skader mere eller mindre lige efter hinanden. Det er speciel rent mentalt, at det har været udfordrende at komme igennem det hele. Det må jeg sige. Der har kun været én vej, hvis jeg gerne ville tilbage på banen.

Læs også:Brøndby-boss ser frem til et gensyn med læremesteren

– Jeg har måtte lytte til det, som klubbens fysioterapeuter har fortalt mig. Så jeg har fulgt deres programmer til punkt og prikke. Og så er det bare om at tro på, at man en dag står inde på banen igen, fortæller Frese om forlængelsen.

Og det glæder cheftræner Flemming Pedersen, at man igen har en kampklar Frese i truppen.

– Jeg er utrolig glad på Freses vegne. Jeg har kendt ham, siden han var 14-15 år gammel. Og at se en spiller, der har været i systemet i otte år, som forhåbentlig nu for alvor får lov at slå igennem. Efter så meget modgang. Det varmer virkelig mit hjerte.

Læs også:Celta-træner udelader Pione Sisto til testkamp

– Det gør altid rigtig ondt, når en spiller med et stort potentiale bliver nødt til at stoppe og opgive sin drøm. Og det skete for Emil Damgaard, der er en af Freses bedste venner, og som også spillede hos os. Derfor kan det slet ikke beskrives, hvor glad jeg er på Martins vegne.

Tidligere i karrieren har 22-årige Frese primært gjort sig på kanterne, men han er nu blevet rykket tilbage på backen, og han krydser fingre for, at det resulterer i mere spilletid.

– Tidligere har jeg spillet flere forskellige positioner på banen, men nu har jeg lagt mig lidt fast på en plads på backen. Vi har aftalt, det er der, trænerne vil bruge mig. Og det er jeg super tilfreds med. Jeg ser bare frem til, at jeg forhåbentlig kan få en masse minutter på banen.

Martin Frese startede inde som venstreback i sæsonens sidste kamp mod FC København.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Optakt: Danmark – Belgien






LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Et ‘angreb’ på Superligaen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Kroatien

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Schweiz – Algeriet

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket