Superligaens tophold fra FC Nordsjælland forstærker sig frem mod den kommende halvsæson, hvor klubben skal dyste om det danske mesterskab.
FC Nordsjælland har lejet den 27-årige målmand Carljohan Eriksson, der kommer til klubben fra skotske Dundee United. FCN har indgået en lejeaftale for resten af indeværende sæson.
Carljohan Eriksson fra Finland mistede undervejs i denne sæson sin plads mellem stængerne i Dundee United, og nu tager han altså turen til Danmark frem for at blive i Skotland og få splinter i bagdelen.
– Vi har ikke lagt skjul på, at vi er ambitiøse i vores tilgang til foråret, og i den forbindelse er det blandt andet vigtigt, at vi står bedst muligt rustet på målmandsposten, som af naturlige årsager kan være ekstra sårbar over for skader eller karantæner. Med tilgangen af Carljohan får vi styrket vores setup og bragt noget erfaring ind, der kan hjælpe os med at sikre det bedst mulige fundament for dette forår, siger FCN's sportschef Jan Laursen og tilføjer:
– Samtidig kan det give plads til og mulighed for udlejning af vores unge, talentfulde keepere, så de kan komme ud og få kamperfaring på seniorniveau og på den måde bygge yderligere på deres udvikling frem mod sommeren. Det er helt klart nogle muligheder, vi kigger på, nu hvor vi kan sige velkommen til Carljohan, og vi glæder os til, at han bliver en del af gruppen.
Finnen er glad for skiftet til FC Nordsjælland, og han ser frem til at tage kampen op om spilletid.
– Jeg kender lidt til FC Nordsjælland, men jeg glæder mig selvfølgelig til at lære klubben endnu bedre at kende, for jeg har hørt en masse godt. Det er et sted, som er kendt for talentudvikling, og selvom jeg ikke længere er så ung, så har det interesseret mig meget, fordi det generelt virker som et godt sted for fodboldspillere til at udvikle sig. Først og fremmest håber jeg på at hjælpe holdet så meget som muligt. Det bliver et spændende forår, og jeg glæder mig til at presse de andre keepere både på og uden for banen, siger han.
Carljohan Eriksson har tidligere tørnet ud for Mjällby AIK i Sverige, og i 2021 blev han kåret som Årets Målmand i Allsvenskan.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER