FCK-boss afviste AGF’s “PC”-krav: Derfor henter vi ham ikke nu

Bestyrelsesformanden i FCK, Bo Rygaard, mener ikke, at det var bidende nødvendigt at hente Peter Christiansen ind som sportsdirektør allerede nu.



Fra første april er AGF’s sportsdirektør, Peter “PC” Christiansen, at finde på ledelsesgang hos rivalerne fra FC København.

Hovedstadsklubben forsøgte dog at hente ham ind allerede fra december, men AGF ville tage sig for godt betalt. Det fortæller Bo Rygaard til FCK-fanmediet Copenhagen Sundays.

Læs også:Mislykket Portugal-tur tvinger FCK-træner til anderledes optakt

Her fortæller bestyrelsesformanden i FC København, at han var ved at falde baglæns ned af stolen, da han hørte, hvad AGF forlangte for at slippe deres sportsdirektør før tid.

Tirsdag bekræftede begge parter, at de ikke var nået til enighed om en aftale, der gjorde “PC” i stand til at overtage sin nye rolle før tid, og nu forklarer Bo Rygaard, hvor FCK har trukket sig.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

– Vi har altså en sindssygt god organisation, med folk der har været der i mange år, og derfor er det jo ikke sådan, at vi ikke kan køre det (transfervinduet, red.) igennem uden “PC” på så sent et tidspunkt.

– Så, hvis han ikke kan være med i planlægningen af det, og det er jo heller ikke noget radikalt transfer-vindue det her, så måtte vi konstatere, at udgangspunktet fra AGFs side var astronomisk. Og selvom AGF gik markant ned, for det gjorde de, så var det på et senere tidspunkt, hvor vi ikke syntes, at det stadigvæk var økonomisk forsvarligt for os at indgå den aftale, for ellers så havde vi gjort det, siger bestyrelsesformanden i FCK, Bo Rygaard.

I samme interview kalder AGF’s bestyrelsesformand FC København for nærige, og stiller sig undrende over for hvor højt de agter deres kommende sportsdirektør.

Læs også:Bekræfter kommende aftale: Vi har dansker til lægetjek
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’