FCK-boss afviste AGF’s “PC”-krav: Derfor henter vi ham ikke nu

Bestyrelsesformanden i FCK, Bo Rygaard, mener ikke, at det var bidende nødvendigt at hente Peter Christiansen ind som sportsdirektør allerede nu.



Fra første april er AGF’s sportsdirektør, Peter “PC” Christiansen, at finde på ledelsesgang hos rivalerne fra FC København.

Hovedstadsklubben forsøgte dog at hente ham ind allerede fra december, men AGF ville tage sig for godt betalt. Det fortæller Bo Rygaard til FCK-fanmediet Copenhagen Sundays.

Læs også:Mislykket Portugal-tur tvinger FCK-træner til anderledes optakt

Her fortæller bestyrelsesformanden i FC København, at han var ved at falde baglæns ned af stolen, da han hørte, hvad AGF forlangte for at slippe deres sportsdirektør før tid.

Tirsdag bekræftede begge parter, at de ikke var nået til enighed om en aftale, der gjorde “PC” i stand til at overtage sin nye rolle før tid, og nu forklarer Bo Rygaard, hvor FCK har trukket sig.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

– Vi har altså en sindssygt god organisation, med folk der har været der i mange år, og derfor er det jo ikke sådan, at vi ikke kan køre det (transfervinduet, red.) igennem uden “PC” på så sent et tidspunkt.

– Så, hvis han ikke kan være med i planlægningen af det, og det er jo heller ikke noget radikalt transfer-vindue det her, så måtte vi konstatere, at udgangspunktet fra AGFs side var astronomisk. Og selvom AGF gik markant ned, for det gjorde de, så var det på et senere tidspunkt, hvor vi ikke syntes, at det stadigvæk var økonomisk forsvarligt for os at indgå den aftale, for ellers så havde vi gjort det, siger bestyrelsesformanden i FCK, Bo Rygaard.

I samme interview kalder AGF’s bestyrelsesformand FC København for nærige, og stiller sig undrende over for hvor højt de agter deres kommende sportsdirektør.

Læs også:Bekræfter kommende aftale: Vi har dansker til lægetjek
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Belgien knuser USA

Norges kronprins rejser til USA