Tipsbladet kunne søndag formiddag afsløre, at Peter Ankersen forlader FC København til sommer, når hans kontrakt med den danske mesterklub udløber, og nu tager FCK officielt afsked med den 33-årige højre back, der har spillet 274 kampe for klubben.
Peter Ankersen ville gerne have forlænget sin kontrakt med FC København, men den tidligere danske landsholdsspiller er i påsken blevet meddelt, at han ikke får sin aftale fornyet.
Det er en stor spiller, der snart er fortid i FC København, lyder det fra sportsdirektør Peter Christiansen.
– Peter har en fantastisk flot historik i klubben med masser af titler og europæiske gruppespil. Vi ved, at han vil være professionel til det sidste og gøre alt, han kan for, at holdet og klubben vinder mesterskabet igen.
– Det er ikke tiden nu til den store afsked, fordi vi har et vigtigt stykke arbejde foran os, men Peter skal selvfølgelig have en velfortjent og værdig afsked, når vi er i mål, siger Peter Christiansen til FC Københavns hjemmeside.
Det er med et blødende hjerte, at Peter Ankersen snart siger farvel til det, han betegner som sin klub i Danmark. Højrebacken ville gerne være fortsat og var endda villig til at gå ned i løn.
– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, siger Peter Ankersen til Tipsbladet.
Peter Ankersen fik masser af minutter for FC København i Champions League-kampene i denne sæson, men det er ikke blevet til ret meget spilletid i Superligaen for den snart forhenværende FCK-profil.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT