Jeg skal nok se nærmere på de forklaringer, der trods alt er.
Men FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland: Det er altså ikke godt nok, det I har gang i Superligaen for tiden.
FC København og Brøndby IF har tabt fem ud af ni kampe.
Og det var fem.
FC Midtjylland 'nøjes' med tre men skal ikke råbe højt om noget som helst.
De fik en meget heldig VAR-dom for sig søndag eftermiddag i Farum, hvor jeg i hvert fald ikke er klog og dygtig nok til at se, at det er i nærheden af at skulle være et VAR-straffe efter en fejl i kategorien 'clear and obvious'.
Puha, FC København
Fælles for de tre klubber, der render rundt med de tre klart største spillerbudgetter i Superligaen, er at målene rasler ind.
15 gange har modstanderne scoret på FC København og Brøndby IF, og hele 16 på FC Midtjylland, og selvom jeg personligt er ret overbevist om, at vi får alle tre hold at se i Top 6 til april, er det et måltal, man normalt forbinder med nedrykningskandidater.
Der er forskel på problemerne i de tre klubber, men et sløjt bundniveau og en tendens til, at tingene ramler på tidspunkter i kampene, hvor man sædvanligvis i stedet udnytter et fysisk overtag og bedre individualister end de øvrige Superliga-klubber, går igen.
I FC København var der lukket træning på en søndag, der ellers stod som en fridag i en presset kalender.
Det skete efter en meget dårlig oplevelse i Odense lørdag, hvor Andreas Cornelius udgik med en mindre skade i slutningen af opvarmningen, hvilket bagefter var kirsebærret på toppen af en dårlig dag, der blev toppet af Denis Vavros skrækkelige fejl, der forærede OB en 2-1-sejr.
Fem nederlag, alle de indkasserede mål og især forløbene af nederlagene til FC Nordsjælland, Dortmund og OB betyder, at jublen i Trabzon efter den veludførte kvalifikation til Champions League-gruppespillet allerede føles langt væk – hvor er blot en 80 procents version af det hold, der kløgtigt lukkede ned for Trabzonspor i heksekeddel? Betød Pep Biel virkelig så meget?
Brøndby og FCM skal i gang
Brøndby IF bør komme i omdrejninger med de nye folk Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass, efter man især i de første fire-fem uger af sæsonen bare ikke lignede en klub med holdet til Top 6, men sårbar er man stadig i et efterår, hvor det først og fremmest må handle om at spille sig ind i bedste halvdel.

Og FC Midtjylland er ude i en svær mission, hvor den ny cheftræner Albert Capellas har ændret formation og ikke mindst forsøger at få sine spillere introduceret lynhurtigt til en anden spilfilosofi, noget der på sigt bør give FCM et løft men her og nu ikke gør opgaven nemmere for en presset trup.
Jeg skrev og sagde højt og tydeligt sommeren igennem, at FCM ville have gavn af en ekstra forward, og da især efter Júnior Brumado røg ud for hele sæsonen, og at forsvaret også kunne bruge en saltvandsindsprøjtning.
Den ny cheftræner fik ingen af delene, så nu er det op til de involverede parter at vise, at de kan løfte FCM tilbage til toppen.
Det er lidt svært at se for sig lige nu, hvor FC Midtjylland, for at bruge en populær frase, har det svært i begge felter på en måde, vi ellers normalt mere forbinder med nye og mindre erfarne Superliga-klubber uden nær de samme individualister, som FCM råder over.
Skal blive bedre nu
9-6-11 i udfald af de første 27 kampe og en målscore på 42-46 lyder som noget fra et midterhold i en af topligaerne, men det er altså det foreløbige facit fra tre klubber, der til sammen har spillerbudgetter på 410 millioner kroner, når vi går ud fra vores estimater i Tipsbladet i fredagens kæmpestore transfergennemgang i den trykte udgave.
Når 'La Sistema Capellas', FCK's koncept efter Biel og Brøndbys nye folk er arbejdet ind, vil jeg blive meget overrasket, hvis ikke facit af de sidste otte runder af efteråret bliver betydeligt bedre.
Men det må altså vække til eftertanke og nogen grad af alarm, at det åbenbart er så svært både at spille i den europæiske kvalifikation, sælge profiler (som Brøndby IF gjorde i 2021/22, hvor man ikke havde det store held med at finde fuldgode erstatninger) og så hænge på i toppen.
Jo, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC profiterer af at kunne arbejde i anderledes stilhed end de tre rigeste klubber, men det kan vel dårligt nok tjene som undskyldning.
Efter en slap start på sæsonen skal der komme en acceleration nu, at det er altså midt i et voldsomt kampprogram for FC København og FC Midtjylland, der har deres på papiret nemmeste kampe bag sig, især når vi regner Europa-opgørene med.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER