Trods lukket vindue: FCK arbejder videre på transfers

Selv om transfervinduet i Danmark og en række store fodboldlande er lukket, arbejder FC København stadig på at finde nye klubber til Guillermo Varela og Bryan Oviedo.



Manager Ståle Solbakken havde på forhånd gjort det klart, hvad planen var med Bryan Oviedo og Guillermo Varela: Der skulle findes nye klubber til dem, for de havde ikke udsigt til megen spilletid. Det lykkedes bare ikke, før transfervinduet lukkede.

Det var ellers tæt på med især Varela, fortalte Solbakken søndag aften, men forhandlingerne med en ny klub faldt til jorden. Dermed er de to tiloversblevne backer stadig i FC København.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis

Solbakken og co. har dog ikke opgivet at finde nye klubber til Oviedo og Varela. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger arbejder den sportslige ledelse stadig aktivt på at hjælpe de to spillere videre til klubber, hvor de kan få mere spilletid.

Mens transfervinduet er lukket i Danmark og store fodboldlande som Tyskland, England, Italien og Spanien, er det fortsat åbent nogle steder: Holland og Ukraine lukker først i dag, Schweiz holdet åbent resten af ugen, mens også Rusland, Kroatien og Portugal holder længe åbent.

Få et overblik over udvalgte transfervinduets lukkedatoer her.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om Oviedo og Varela har lyst til at skifte til en klub i et af de lande, eller om de vil tage årets sidste tre måneder med og skifte mere større udvalg til januar.

Journalisten Søren Sorgenfri skrev mandag, at Varela kun ville til en top 5-liga i Europa, og de landes transfervinduer lukkede alle mandag.

De to backer er blevet overflødige, efter FC København har hentet Peter Ankersen til højre side af forsvaret, og Nicolai Boilesen er blevet sin skade kvit i den modsatte side. FCK råder nemlig også over Karlo Bartolec og Pierre Bengtsson til de to backpositioner.

Læs også:Solbakken om udeladt Guillermo Varela: I dialog med et par klubber
Læs også:Top 10: FCM, Brøndby, FCK og de andre har meget på spil i dag
Læs også:Solbakken før sæsonens vigtigste kamp: Vi bøvler med nogle ting




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

De viser interesse for Lyngby-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub