Trods lukket vindue: FCK arbejder videre på transfers

Selv om transfervinduet i Danmark og en række store fodboldlande er lukket, arbejder FC København stadig på at finde nye klubber til Guillermo Varela og Bryan Oviedo.



Manager Ståle Solbakken havde på forhånd gjort det klart, hvad planen var med Bryan Oviedo og Guillermo Varela: Der skulle findes nye klubber til dem, for de havde ikke udsigt til megen spilletid. Det lykkedes bare ikke, før transfervinduet lukkede.

Det var ellers tæt på med især Varela, fortalte Solbakken søndag aften, men forhandlingerne med en ny klub faldt til jorden. Dermed er de to tiloversblevne backer stadig i FC København.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis

Solbakken og co. har dog ikke opgivet at finde nye klubber til Oviedo og Varela. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger arbejder den sportslige ledelse stadig aktivt på at hjælpe de to spillere videre til klubber, hvor de kan få mere spilletid.

Mens transfervinduet er lukket i Danmark og store fodboldlande som Tyskland, England, Italien og Spanien, er det fortsat åbent nogle steder: Holland og Ukraine lukker først i dag, Schweiz holdet åbent resten af ugen, mens også Rusland, Kroatien og Portugal holder længe åbent.

Få et overblik over udvalgte transfervinduets lukkedatoer her.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om Oviedo og Varela har lyst til at skifte til en klub i et af de lande, eller om de vil tage årets sidste tre måneder med og skifte mere større udvalg til januar.

Journalisten Søren Sorgenfri skrev mandag, at Varela kun ville til en top 5-liga i Europa, og de landes transfervinduer lukkede alle mandag.

De to backer er blevet overflødige, efter FC København har hentet Peter Ankersen til højre side af forsvaret, og Nicolai Boilesen er blevet sin skade kvit i den modsatte side. FCK råder nemlig også over Karlo Bartolec og Pierre Bengtsson til de to backpositioner.

Læs også:Solbakken om udeladt Guillermo Varela: I dialog med et par klubber
Læs også:Top 10: FCM, Brøndby, FCK og de andre har meget på spil i dag
Læs også:Solbakken før sæsonens vigtigste kamp: Vi bøvler med nogle ting






Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

El Clásico kan afgøre det hele

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

FC Midtjylland – Viborg FF