FC København i magtdemonstration mod SIF

Silkeborg var ineffektive, og FCK var bedst, da mestrene tog tre point efter 3-0-sejr i Silkeborg.



Magnus Mattsson spillede ikke en stor kamp, men han fortsatte alligevel sin lovende start for FC København, da han åbnede scoringen for mesterholdet i søndagens udekamp mod Silkeborg.

På tre mål i anden halvleg vandt FCK forårspremieren i Silkeborg med 3-0 og lægger pres på FC Midtjylland og Brøndby, inden de to hold mødes til topkamp senere søndag.

FCK’s nyindkøb Magnus Mattsson, tidligere profil hos Silkeborg, vandt dermed også brødreduellen mod lillebror Pelle Mattsson, som tørner ud for Silkeborg. Og storebror scorede, ligesom han gjorde i midtugen mod Manchester City.

– Jeg synes først og fremmest, at det var en stærk kollektiv indsats, som gav os den perfekte start på foråret mod et hold, som vi har haft problemer med flere gange før i sæsonen, siger FCK-træner Jacob Neestrup til klubbens hjemmeside.

– Jeg ved godt, de også havde et par chancer i dag, men havde vi spillet lige så solidt i kampene mod AGF og Viborg i slutningen af efteråret, så havde vi også fået de seks point, vi mangler i de kampe.

Gæsterne var bedst spillende i det meste af første halvleg, og kun en minimal offside opdaget af VAR forhindrede Stefan Thordarson i at blive selvmålsskytte efter godt et kvarter.

Magnus Mattsson fik også bolden i mål i første halvleg. Denne gang var offsiden i opspillet dog tydelig på en ellers velspillende Oscar Højlund.

Kent Nielsen råbte og skreg ude på sidelinjen. Han var slet ikke tilfreds med sine spillere, der normalt er dygtige i pasningsspillet. Det var ikke tilfældet i første halvleg.

På tærsklen til pausen fik midtjyderne endelig en smule gang i spillet. Og de var tæt på at gå til pause i front.

Kamil Grabara fjumrede med bolden ved et indlæg, og den dumpede ned lige foran Callum McCowatt. Fra fem meter skulle han bare undgå at ramme Denis Vavro på målstregen, men det formåede han ikke.

Efter pausen åbnede kampen sig op, og begge hold fik et par gode chancer allerede inden for de første fem-ti minutter.

Tonni Adamsen var en stor synder for Silkeborg, og hans afbrændere endte med at koste. Savnet af topscorer Alexander Lind, der var i karantæne, var stort.

Magnus Mattsson fik til gengæld sit mål på den gamle hjemmebane, da han i 54. minut kunne glide et perfekt, fladt indlæg fra Christian Sørensen i mål.

Og mindre end ti minutter efter faldt kampens reelle afgørelse. Viktor Claesson blev spillet fri, og efter at have rundet målmand Nicolai Larsen kunne han let trille bolden ind til 2-0.

I slutminutterne blev sejren cementeret af Mohamed Elyounoussi, som slap fri efter en fejl i hjemmeholdets bagkæde.

/ritzau/





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

De henter Christian Gytkjær

Bo Henriksen tæt på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen? 

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Uha, FC København: Taber til Hillerød



Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Vallys er åben for BIF-forlængelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

FC København-keeper får nummer 42, men…

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’



Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK



Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt