FCK på guldkurs – knuser Randers

FC København vandt ude med 4-0 over Randers og kan blive mester mandag, hvis Brøndby slår FC Midtjylland.



FC København er snublende tæt på at blive dansk mester for 16. gang. Søndag spillede klubben sig frem til matchbolde ved at vinde med 4-0 på udebane over ellers formstærke Randers.

FCK har inden sidste runde 60 point. På andenpladsen har FC Midtjylland før sine sidste to kampe 56 point.

Dermed kan FCK allerede mandag aften blive mester, hvis FCM taber på udebane mod Brøndby.

Uanset om FCM gør rent bord i sine sidste to kampe, kan FCK sikre guld ved at slå FC Nordsjælland hjemme i Parken næste søndag.

FCK har vist sig en klasse over de andre i sidste del af mesterskabsspillet, og søndag leverede holdet en fremragende indsats i Randers.

Defensivt gav FCK meget lidt væk, og københavnerne var effektive, når chancerne bød sig.

Igen blev svenske Jordan Larsson afgørende, da han scorede kampens to første mål.

Efter en svær periode for Larsson i FCK har svenskeren løftet sig, og han har en stor aktie i, at klubben er på vej mod The Double. Med målene i Randers er Larsson oppe på seks træffere i de seneste syv kampe.

Larsson slog til første gang efter ti minutter. Backen Marcos Lopez gik ind i banen, og midt på Randers’ banehalvdel løftede han med en lille genistreg bolden ind i feltet, hvor Larsson i fri position havde nemt ved at prikke bolden uden om Randers-keeper Paul Izzo.

Kort før pausen stod Larsson igen det rette sted, da Andreas Cornelius med en signaturberøring lagde bolden af til svenskeren, der behersket øgede til 2-0.

FCK kontrollerede første halvleg til nærmest perfektion, og i den korte fase, hvor Randers var mest på bolden, løb kronjyderne ind i en mur foran det københavnske felt.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, hvor FCK satte sagerne endeligt på plads efter cirka en time.

Igen var Cornelius med i målet, da han blev spillet frem til afslutning og fremtvang en ripost, som Rodrigo Huescas nemt kunne veksle til 3-0-føring.

Cornelius har også haft en svær sæson, men nåede at spille en rolle i slutspillet. Søndag satte han prikken over i’et med målet til 4-0.

Den veloplagte Elias Achouri gik til baglinjen og fandt Cornelius, der foran mål gjorde arbejdet færdigt.

Trods sine mange sejre i foråret har FCK ofte fået kritik for sin spillemæssige kvalitet undervejs, men søndag leverede holdet en af sine bedste præstationer i sæsonen og satte en fed streg under sin status som nummer et og nu storfavorit til DM-guldet.

Randers slås for sin bronzechance i tæt kamp med Brøndby, men var søndag reduceret til statister.

/ritzau/





FC Midtjylland – AGF


Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

David Nielsen, den er til dig!

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

LIVE: FC København holder pressemøde

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Kaster hård dom over Eriksen

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Scorer hvert 49. minut

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

‘En af de største nogensinde’

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

– Det er skidt for spillernes helbred

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Patrick Vieira fyret

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Steve Cooper overrasker stort

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Hattrickhelt var meget frustreret

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Slår fast: Han kommer til at koste