FCK-profil bestormet af indonesere på Instagram

Der bor mere end en kvart milliard mennesker i Indonesien, og nogle af dem skriver jævnligt til FC København-spilleren Kevin Diks.



Mange af Kevin Diks' største fodboldrømme er gået i opfyldelse. 

FC København-spilleren har vundet mesterskaber, pokaltitler, spillet Champions League og tjent gode penge. Men der mangler noget for at fuldende pladen – A-landskampe!

26-årige Kevin Diks, der i øjeblikket slider med spilletiden i FC København, har erkendt, at det bliver vanskeligt at nå hele vejen til det stærke hollandske landshold, men forsvarsspilleren har faktisk et skud mere i bøssen – nemlig Indonesien.

Kevin Diks' bedsteforældre er fra Indonesien, og det betyder, at han har mulighed for at tørne ud for det sydøstasiatiske land. Der bor i omegnen af 275 millioner i Indonesien, og det faktum, at FC København-stjernen Kevin Diks kan spille for deres landshold, har flere af dem opdaget.

– Jeg får rigtig mange beskeder fra indonesiske fans på Instagram, som vil have mig til at spille på landsholdet, siger Kevin Diks til Tipsbladet og tilføjer:

– Det er bare ikke helt så simpelt, som det lyder.

Han uddyber:

– Der er en masse papirarbejde, der skal ordnes, før det kan blive aktuelt. Jeg kan ikke bare sige ”jeg vil spille for Indonesien”, og så er det aftalt. Jeg skal blandt andet anmode om et indonesisk pas, og det er en proces, der tager lang tid.

– Jeg er åben for det, men det er vigtigt for mig, at folk forstår, at det slet ikke er noget, jeg bare lige kan gøre. Jeg ved, at der har været historier i indonesiske medier om, at mine forældre har modsat sig det, men det er altså ikke rigtigt, fastslår Kevin Diks.

For FC København-spilleren er det også vigtigt at understrege, at det indonesiske fodboldforbund aldrig har henvendt sig til ham, hvorfor han på intet tidspunkt har skullet forholde sig til noget konkret fra bedsteforældrenes hjemland.

Hvis der på et tidspunkt kommer en henvendelse, er han klar til at overveje det.

– Jeg har talt med min kæreste om det, for der er nogle ting, der skal tages hånd om, før jeg eventuelt kaster mig ud i det. Hvis det slet ikke påvirker min kæreste og min datter, vil jeg være åben for at undersøge det nærmere. Det er et land med mange indbyggere, så det vil selvfølgelig være en ære at spille for landsholdet og repræsentere dem. 

– Jeg har været i Indonesien tre-fire gange, og det har været dejligt. Jeg har aldrig besøgt det sted, min familie kommer fra, men det kunne jeg godt tænke mig i fremtiden. Det er et meget fattigt land, og de lever på en helt anden måde, end vi gør, siger FC København-spilleren.

Kevin Diks har spillet en række ungdomslandskampe for Holland – blandt andet syv for U21-landsholdet. Indonesien er nummer 149 på FIFA's verdensrangliste. 







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig