Fem mål i de seneste seks kampe. Otte mål i de seneste otte kampe. 14 mål i hele 2022.
Ligegyldigt hvordan man vender og drejer det, har mål været en lidt af en mangelvare i foråret i FC København, og det er måske ikke så overraskende med tanke på, at det meste af offensiven blev skiftet ud i januar.
Omvendt bør navne som Nicolai Jørgensen, Khouma Babacar, Paul Mukairu, Roony Bardghji, Pep Biel og Viktor Claesson kunne skinne igennem i Superligaen.
Nicolai Jørgensen har scoret et enkelt mål, og han påpeger, at det ikke er fair kun at pege fingre af offensivspillerne i FCK.
– Vi kan ikke benægte, at vi har haft svært at score mål. Vi skal spille noget hurtigere, og vi skal være flere mand med, når vi angriber. Det nytter ikke noget, at vi forsvarer sindssygt godt, men ikke bringer lige så meget, når vi skal score mål, for det kræver endnu mere at score mål, siger Jørgensen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi skal investere noget mere i vores løb, og så skal vi spille noget hurtigere og noget mere direkte. Vi har en masse kvalitet oppe foran, og det skal vi udnytte.
Nicolai Jørgensen har haft lidt svært ved at bide sig fast i FC København, og angriberen pointerer, at han har brug for minutter for at ramme sit topniveau.
– Min forfatning bliver bedre og bedre. Hvis jeg skal i topform, kræver det, at jeg får en masse minutter. Jeg fik min første start i meget lang tid i søndags, og hvis jeg får tillid, bliver min forfatning kun bedre i de sidste kampe, siger Nicolai Jørgensen.
– Jeg er startet inde to gange mod FC Midtjylland, som jo ikke er det nemmeste hold at score mod. Det er ét af de bedste hold i ligaen rent defensivt. Jeg håber på mere spilletid, så jeg kan komme ind og brænde igennem. Jeg håber, jeg kan få nogle kampe i streg fra start, som ”Baba” (Khouma Babacar, red.) også har fået.
Det er da pisse irriterende
Næste mulighed for Nicolai Jørgensen og de øvrige FCK-spillere til at få gang i målscoringen er på søndag, når holdet møder arvefjenderne fra Brøndby IF.
De blå-gule har tabt syv kampe i træk, så problemerne er til at få øje på hos konkurrenten..
– Brøndby er inde i en mindre god periode, men et derby er altid specielt, så det bliver en kamp med en masse intensitet, siger Nicolai Jørgensen.
Det bliver også et derby uden skyggen af FC København-fans. De er nemlig forment adgang til Brøndby-stadion, præcis som tilfældet var det med modsat fortegn, da de to klubber tørnede sammen i Parken for et par uger siden.
– Det er da pisse irriterende. Vi vil altid gerne have, at vores fans er med, og vi kommer til at savne dem derinde. Sådan er det, og der er ikke noget at gøre ved det. Vi prøvede jo lidt af hvert under corona, så det er ikke noget, der distraherer os, siger FCK-angriberen.
Nicolai Jørgensens kontrakt med FC København udløber efter denne sæson. Det er endnu uvist, om han bliver i den danske hovedstad.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
