Rasmus Højlund er den varmeste dansker i fodbold-Europa lige nu.
Den 19-årige angriber har scoret i fire kampe i træk for Atalanta, og han fortsætter dermed den eksplosive udvikling, han har haft, siden han forlod FC København for præcis et år siden.
I FC København er flere af hans tidligere holdkammerater ved at tabe kæben, når de ser, hvordan Rasmus Højlund i øjeblikket præsterer i én af verdens bedste ligaer.
– Det er helt vildt at se ham. Han er en af mine rigtig gode venner, og vi taler tit sammen. Det er gået hurtigt for Højlund, som det også er gået hurtigt for mig det seneste halve år. Han tog til Østrig og er nu på en rigtig høj hylde i Atalanta. Det er så fedt, at han brager derudaf og scorer nogle mål, siger William Clem til Tipsbladet og fortsætter:
– Højlund har altid været en vanvittig god angriber, og han har lidt en unik pakke. Han har en sindssyg fart i forhold til den størrelse, han har, og så sparker han godt med begge ben. Det er en perfekt pakke, som han bare skulle have sat i spil. Det blev ikke her, men det er gået meget godt for ham.
Han lægger ikke skjul på, at han gerne havde set, at Rasmus Højlund stadig var FC København-spiller.
– Selvfølgelig er jeg lidt ærgerlig, for det er altid rart at have en god ven på holdet. Men jeg er også glad på hans vegne. Jeg ønsker kun det bedste for ham, lyder det fra Clem, der spillede mange kampe sammen med angriberen på FCK's U19-hold.
Han er vild
Én af dem, der for alvor spejler sig i Rasmus Højlund, er angriberen Orri Oskarsson, der på mange måder er i den samme situation i FCK lige nu, som Højlund var, inden han blev solgt til Sturm Graz.
Islændingen har gjort det fremragende på FC Københavns U19-hold, og nu forsøger han at overføre succesen til voksenfodbold. Det lykkedes aldrig for Rasmus Højlund i FCK
– Det er fedt at se, hvor godt det går for ham, og jeg er glad på hans vegne. Det er selvfølgelig også noget, jeg kan kigge på – hvordan han har formået at tage skridtet fra FCK til en stor klub i udlandet. Og så fik han jo faktisk ikke så meget spilletid her i FCK. Det er flot gået af ham. Jeg håber, han nyder det, lyder det fra Orri Oskarsson.
Rasmus Højlund scorede flittigt for FC København som ungdomsspiller, og ofte var det Elias Jelert, der satte ham i scene i boksen. Også han bøjer sig i støvet, når han ser sin tidligere makker boltre sig i Atalanta.
– Han gør det sateme godt, og jeg har kun respekt for det. Det er en vild rejse, han har været på. Vi tilbragte lidt tid sammen i ferien, og jeg ved jo, hvor god han er, og jeg ved, han har et vildt mindset. Så det kommer slet ikke bag på mig. Han er sgu vild, ham der.
– Jeg har spillet sammen med ham, siden vi var 15, så jeg vidste godt, hvor meget power der er i ham. Nu er han også begyndt at score mål, og derfor lægger folk også mere mærke til ham. Jeg er måske en lille smule overrasket over, at det er gået så stærkt for ham, men det er fedt, siger Jelert.
Rasmus Højlund skal forsøge at score for femte kamp i træk, når Atalanta søndag møder storklubben Juventus.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Brøndby afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
FCM-helt fremhæver Duncan
Vildt! Dansk rekordår i Europa
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE